Властите в германската провинция Северен Рейн-Вестфалия прехвърлиха в България седем бежанци, търсещи убежище, с първия организиран от местни власти чартърен полет за депортиране. Това съобщиха "Rheinische Post" и zeit, позовавайки се на информация от местното министерство за бежанците и миграцията.

На борда на самолета във вторник е имало четирима сирийци и трима афганистанци на възраст между 20 и 29 години. Според министерството те са били депортирани, защото Германия не е отговорна за тяхната молба за убежище. 

"Това е голяма крачка напред", каза министърът на бежанците от Северен Рейн-Вестфалия Жозефин Пол от партията на Зелените.

Досега репатрирането беше възможно само чрез редовни полети.

"Федералните провинции все още не са имали възможност да организират собствени чартърни полети до България. Сега най-накрая можем да направим това. Трансферите с чартъри могат да се извършват много по-ефективно от организационна гледна точка, отколкото ако трябва да се извършват индивидуално, като се използва ограничените налични места на редовните полети... Надяваме се, че сега можем да изпълняваме такива чартърни полети по-често", добави Пол, цитиран от "Зюдойче цайтунг".

Според министерството България е една от най-важните страни дестинация за казуси от Дъблинския регламент.

Германия планира да изпълнява такива полети по-често в бъдеще, пише t-online. Въпреки това, одобрението за депортиране все още трябва да бъде дадено от Федералната служба за миграция, която също договаря условията с България, а и трябва да следи и за нуждите на други федерални провинции.

Федералното правителство на Германия даде зелена светлина на провинциите да организират сами чартърни трансфери за депортация през ноември миналата година. Според властите това ще се улесни процесът по връщане.

Дъблинският регламент е нормативен акт на Европейския съюз. Той определя коя членка на ЕС е длъжна да проучи кандидатурите за бежански статут за хората, търсещи защита по Женевските конвенции и Квалификационната директива на ЕС в рамките на Европейския съюз. Тя е в основата на Дъблинската система, която се състои от Дъблинския регламент и регламента EURODAC, създаващи обща европейска система за пръстови отпечатъци за имигрантите без разрешение да бъдат в ЕС. Дъблинският регламент цели "бързо да определи членката на ЕС, длъжна да отговори на бежанската жалба и да подготви преместването на жалбодателя в тази страна-членка". Обикновено отговорната страна-членка е държавата на територията на ЕС, в която жалбоподателят първо е влязъл.

ИЗБРАНО