Южнокорейският вътрешен министър И Сан-мин подаде оставка след фиаското на краткотрайното военно положение, обявено в началото на седмицата от президента Юн Сук-йол, съобщиха местни медии, цитирани от Франс прес и БТА.

В писмото си за оставка министърът говори за своята "отговорност за това, че не е служил добре на населението и на президента", според всекидневника "Чосун илбо", потвърждавайки, че Юн я е приел.

Междувременно агенция Йонхап пък съобщи, че южнокорейските прокурори са образували наказателно дело, в което президентът Юн Сук-йол е посочен като заподозрян заради обявяването на военно положение.

Обвинителите са разпоредили и ареста на бившия министър на отбраната на страната Ким Джон-хьон заради предполагаемата му роля в решението на президента. 

Ким, който подаде оставка в сряда е смятан за ключова фигура в краткотрайното обявяване на военно положение в Южна Корея във вторник. Високопоставен военен служител и събраните доказателства за внесеното от членове на опозицията предложение за импийчмънт на Юн, посочват Ким като инициатор на извънредната мярка.

Юн оцеля при вота за импийчмънт в парламента вчера, но лидерът на собствената му партия каза, че президентът в крайна сметка ще трябва да се оттегли. От партията на държавния глава "Силата на народа" обявиха, че Юн няма да участва във външната политика и други държавни дела преди предсрочното си оттегляне. 

Специалният разследващ екип на прокуратурата разпита Ким, който доброволно се яви пред Районната прокуратура в Сеул около 1:30 ч. местно време днес (16:30 ч. по Гринуич вчера). Прокуратурата засега не е направила изявление по случая.

Три опозиционни партии внесоха жалба до прокуратурата срещу Юн, Ким и началника на южнокорейската армия Пак Ан-су, обвинявайки ги в държавна измяна, посочва Ройтерс.