Южнокорейският президент Юн Сук-йол прие оставката на министъра на отбраната Ким Джон-хьон и номинира за поста посланика на страната в Саудитска Арабия Чое Бьон-хьок, съобщи южнокорейската информационна агенция "Йонхап", цитирана от Ройтерс.

От канцеларията на Юн потвърдиха номинирането на Чое, който е бивш армейски генерал.

Началникът на канцеларията на южнокорейския президент нарече Чое "човек с принципи, който изпълнява задълженията си с отдаденост и се придържа към правилата", отбелязва "Йонхап".

Именно Ким е посъветвал Юн да обяви военно положение във вторник, което беше отменено, след като парламентът гласува против това решение, припомня Ройтерс и БТА.

Междувременно лидерът на управляващата Народна партия Хан Дон-ху каза, че ще се опита да блокира гласуването на процедурата по импийчмънт в парламента, но призова президента да напусне политическата формация.

 

Демократическата партия в Южна Корея, която е основната опозиционна политическа сила, обяви, че планира да подложи на гласуване процедурата по импийчмънт на президента Юн Сук-йол в 19 ч. в събота (12 ч. българско време), съобщи днес вестник "Чосун илбо", цитиран от Ройтерс.

Лидерът на управляващата Народна партия в Националното събрание обеща, че всички депутати от формацията ще гласуват единодушно против предложението.

"Всичките 108 депутати от Народната партия ще отхвърлят единно (процедурата по) импийчмънт на президента", каза Чоо Кюн-хо на заседание на партията.

За свалянето от власт на президента опозицията се нуждае от гласовете на осем депутати от управляващата партия.

Според южнокорейското законодателство предложението за импийчмънт трябва да бъде подложено на гласуване от 24 до 72 часа след внасянето му в парламента, съобщи информационната агенция "Йонхап".

Юн, чийто рейтинг в момента е рекордно нисък, ще бъде подложен на импийчмънт, след като късно във вторник въведе военно положение, а няколко часа по-късно отмени мярката под натиска на депутатите и протестиращи граждани.

Междувременно заместник-министърът на отбраната каза, че подалият оставка по-рано днес министър на отбраната е наредил разполагането на войски около парламента и добави, че не е бил информиран за въвеждането на военно положение, докато то не е било обявено от президента.

Южнокорейски прокурори започнаха разследване срещу президента на страната Юн Сук-йол Йол, министъра на вътрешните работи и вече бившия министър на отбраната за ролята им при въвеждане на военно положение, съобщи днес Йонхап.

На Ким Джон-хьон, който подаде оставка като министър на отбраната заради участието му в изпълнение на заповедта за въвеждане на военно положение във вторник, е наложена забрана за пътуване, до приключване на прокурорското разследване, информира Йонхап.

На президента и вътрешния министър И Сан-мин не е наложена забрана.