Информацията, че президентът на Сърбия Александър Вучич е бил приет спешно в болница снощи не е вярна, потвърдиха пред вестник "Данас" от кабинета на сръбския държавен глава, съобщи БТА.

Вучич е в добро здравословно състояние и днес заминава на планирана обиколка в района на Заечар, пише изданието.

"Добре съм. Днес от 12 часа тръгвам на обиколка в Сърбия", заяви самият Вучич, цитиран от местните медии.

Преди това белградски издания, но също и медии в региона, съобщиха, че Вучич е приет в болница, но не във Военномедицинска академия, където обикновено се лекува.

Някои партийни колеги на Вучич като заместник-председателката на Скупщината на Сърбия Сандра Божич написаха в Туитър послание в подкрепа на Александър Вучич.

"Пълна подкрепа за Вучич! Знаем, че не щади себе си, че живее и диша за Сърбия", написала Божич, цитирана от вестник "Данас".

Междувременно членът на Главния комитет на Сръбската прогресивна партия Драган Шормаз каза, че промяната на външната политика на Сърбия, така както я обяви сръбският президент Александър Вучич, би повела Сърбия към самоизолация и катастрофа. Шормаз заяви пред агенция Бета, че и досегашната външна политика на Сърбия е била погрешна и поради това има застой в европейската интеграция на страната през последните две години.

Президентът на Сърбия заяви преди няколко дни, че след гласуването в Съвета на Европа за приемане на Косово в тази организация, ще има дълбоки и съществени промени във външната политика на Сърбия.

"Ако някой не зачита териториалната ни цялост, защо ние да зачитаме неговата. Защо да защитаваме нечия териториална цялост на всяка цена, ако те са против нашата. Това не са тектонични, но са дълбоки и съществени промени в политиката и отговорно отношение към нашата страна", каза Вучич. Той изтъкна, че гласуването с "въздържал се" в Съвета на Европа е било равносилно да се гласува "за" членство на "така нареченото Косово".

На заседание на Съвета на Европа между 15 и 20 май се очаква всички 46 страни единодушно да гласуват за териториалната цялост на Молдова и Украйна, също и на Грузия, и ще помислим какво да бъде нашето решение. Решението трябва да бъде взето с консенсус, няма да е лесно да гласуваме против, но да не прогнозирам, още ще мислим по този въпрос, заяви президентът на Сърбия.

Шормаз изтъкна, че в Комисията за външни работи на Европейския парламент на Сърбия е било казано ясно, че няма да има продължаване на евроинтеграцията, докато страната не се синхронизира напълно с външната политика на Европейския съюз. "Ако се изпълни идеята на Вучич, че Сърбия ще спазва реципрочно териториалния интегритет на страните, които зачитат интегритета на Сърбия, това ще ни отведе в самоизолация, както бе през деветдесетте години на миналия век", подчерта Шормаз. Той каза, че за да избегне самоизолация, Сърбия трябва веднага да въведе санкции срещу Русия и да подаде молба за прием в НАТО.

Шормаз изтъкна също, че Сърбия, заедно с Прищина, трябва колкото може по-бързо да приложи Брюкселското и Охридското споразумение и така да отвори пътя си към членство в Европейския съюз. Той припомни, че с подписването на Брюкселското споразумение Сърбия се е задължила да постигне окончателно правно-обвързващо споразумение с Прищина.

"Първо наредихме на сърбите да напуснат институциите в Северно Косово, а след това се жалваме, че албанците ни нападат. Нямаше да ни нападат, ако имахме 600 сръбски полицаи на север, както ги имахме до ноември миналата година. Поставя се въпросът как сърбите в шест общини южно от река Ибър живеят нормално с косовски паспорти, лични карти и регистрационни номера на колите, а в четири общини на север не могат", каза Шормаз и добави, че очевидно нещо друго стои зад проблемите на сърбите в Северно Косово.

Коментирайки гласуването в Съвета на Европа, когато бе приета молбата за членство на Косово, Шормаз каза, че за Косово са гласували и членките на "Отворени Балкани" - Република Северна Македония и Албания.

"За Северна Македония и Албания, които са с нас в "Отворени Балкани", никой не споменава, а искаме да въвеждаме контрамерки срещу Гърция, Украйна и Молдова за това, че се въздържаха в Съвета на Европа по въпроса за приемането на Косово", посочи Шормаз. Той добави, че ако новата стратегия във външната политика се приеме въз основа на това, което се прави днес, това ще е катастрофа за Сърбия.

Във вторник сръбският президент Александър Вучич обяви, че ще има промяна в сръбската външна политика и Сърбия ще зачита реципрочно териториалния интегритет на страните, които зачитат териториалния интегритет на Сърбия.