Вражеският дрон, който уби трима американски военнослужещи и рани десетки други в Североизточна Йордания, може да е бил объркан с американски дрон, летял обратно към базата на САЩ, заявиха двама представители на Пентагона, цитирани от Асошиейтед прес и БТА.

По думите на служителите, пожелали да останат анонимни, предварителните данни сочат, че вражеският дрон, поразил вчера базата, може да е бил взет за американски безпилотен летателен апарат, който е извършвал полет по същото време.

Вражеският обект е летял на малка височина, докато американският дрон се е връщал към базата. В създалата се ситуация системите за противовъздушна отбрана не са били активирани и не е имало опит атакуващият дрон да бъде свален.

Това обяснение за начина, по който са били преодолени американските системи за ПВО, се появява в момент, в който Белият дом заяви, че не иска да започва война с Иран, въпреки че президентът Джо Байдън се закани да предприеме ответни мерки. Според американското правителство именно Техеран стои зад атаката, отбелязва АП.

Дръзкото нападение, което според Вашингтон е дело на ирански проксита, създава допълнителни трудности в и без това напрегнатата ситуация в Близкия изток. Правителството на Байдън се опитва да не допуска войната между Израел и "Хамас" да се превърне в по-широк регионален конфликт.

"Президентът и аз не толерираме атаките срещу американски сили и ще предприемем всички необходими действия, за да защитим САЩ и нашите военни", каза американският министър на отбраната Лойд Остин, след като се срещна в Пентагона с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.

"Позволете ми на първо място да изразя възмущението и скръбта си от смъртта на трима смели американски войници в Йордания и от раняването на другите военнослужещи", каза Остин в Пентагона. "Аз и президентът няма да търпим подобни нападения срещу силите на САЩ и ще вземем всички необходими мерки за защита на нашата страна и нашите военни."

Остин заяви това в първи си работен ден в Пентагона след изненадващата си хоспитализация на 1 януари, свързана с усложнения след лечение на рак на простатата, припомнят агенциите. След като беше приет в болница, той изпълняваше задълженията си от разстояние от Националния военномедицински център "Уолтър Рийд" в щата Мериленд.

В първото си официално изявление за атаката с дронове срещу американски войници верният съюзник на САЩ - Йордания, заяви, че работи с Вашингтон в борбата с тероризма. По-рано говорител на йорданското правителство каза, че атаката е била извършена срещу американска база в Сирия, а не на йорданска територия, посочва Ройтерс.

Йордания наскоро е поискала от САЩ по-модерни оръжия, включително системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът", опасявайки се, че разширяването на конфликта в Газа може да я направи обект на нападения от страна на подкрепяните от Иран и добре въоръжени регионални милиции, които се активизират по границите на кралството.

Присъствието на американски войски в Йордания е чувствителен въпрос в страна, където антиамериканските настроения са силно изразени заради подкрепата на Вашингтон за Израел във войната му с "Хамас" в Газа.

Междувременно днес иранският министър на разузнаването Сейед Есмаил Хатиб заяви днесе, че въоръжените групировки в Близкия изток, които са свързани с Иран, отвръщат на действията на "американските агресори" "по свое собствено усмотрение".

Говорейки по иранската държавна телевизия, той използва фразата "Ос на съпротивата", която се отнася до широката коалиция, включваща палестинското радикално движение "Хамас" и въоръжени шиитски групировки из целия регион, упражняващи въоръжена съпротива срещу Израел и западните съюзници.

"Ислямска съпротива в Ирак" - група от въоръжени фракции, съюзени с Иран и свързани с бившите милиции Хашд аш Шааби, включени в състава на редовните иракски войски - пое отговорността за нападения над три военни бази, включително и над една на границата между Йордания и Сирия.