След поредното нападение с автомобил върху граждани на улицата в Манхайм германските власти обявиха, че извършителят е психически болен.

"Има конкретни индикации, че водачът на автомобила, който се вряза днес в минувачи в Манхайм, е имал психическо заболяване", заяви пред медиите местният прокурор Ромео Шуслер, предадоха световните агенции.

Той каза, че става дума "по-скоро за конкретни индикации за психическо заболяване на извършителя на това деяние, ето защо разследването се фокусира върху този аспект.

Още снимки вижте ТУК>>

Прокурорът изключи политически мотив зад деянията на извършителя, който беше задържан и за който полицията каза, че е на 40 години и има германско гражданство, предаде БТА.

Две са жертвите на атаката, а 10 са ранените.

При нападението мъжът е навлязъл с много висока скорост в пешеходна зона на града. 

Шофьорът си е послужил с колата си като с оръжие, заяви Томас Щробъл, регионален министър на вътрешните работи на германската провинция Баден-Вюртенберг, цитиран от Франс прес.

Снимка: Boris Roessler/dpa via AP/БТА

"Този акт се вписва в няколко неотдавнашни престъпления, при които автомобил беше използван като оръжие", подчерта той. Според него на този етап не съществува никаква индикация за екстремистка или религиозна предистория, която да бъде свързана с мотивите за това деяние.

Министърът добави, че разследването продължава и че мотивацията на извършителя може да е свързана с лични обстоятелства около водача на автомобила, допълва Ройтерс, а по-късно вече се заговори, че е страдал от психическо заболяване.

Снимка: Boris Roessler/dpa via AP/БТА

Германски политици изразиха вече съпричастност с близките на загиналите и с пострадалите.

Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че съгражданите му отново оплакват със семействата на жертвите един акт на безумно насилие. Той визира врязването на кола в минувачи в югозападния глад Манхайм, предаде АФП, цитирана от БТА.

Снимка: Boris Roessler/dpa via AP/БТА

"Отново оплакваме със семействата на жертвите един акт на безумно насилие и се страхуваме за живота на ранените", заяви Шолц в "Екс".

Съпричастност с германския народ изрази и френският президент Еманюел Макрон. В "Екс" той написа на френски и на немски, че Франция застава в този момент до Германия.

Снимка: René Priebe/dpa via AP/БТА