Виена - столица на тайните
Виена може да се похвали, че в периода на Студената война в града е имало повече шпиони, отколкото във всяка друга световна столица.
В петък САЩ успешно предадоха на Русия десет руски агенти. От своя страна Русия освободи четирима души, осъдени за шпионаж. Размяната на шпионите бе извършена във Виена.
Зигфрид Беер ръководи Австрийския център за разузнаване, пропаганда и изследвания в областта на сигурността (ACIPSS). Според Беер, във Виена понастоящем работят между две и три хиляди агенти и информатори, повечето - бивши шпиони от Студената война, преминали към други форми на шпионаж. В този смисъл Виена съхранява вековна традиция, след като още от края на 19-и век тук се стичат информатори от всички кътчета на огромната Австро-унгарска империя, за да предават най-взривоопасни тайни.
Периодът на най-голям "разцвет" за агентите под прикритие обаче е идеологическата Студена война между двата блока, започнала през 1947 г. - две години след рухването на Третия райх и провъзгласяването на Втората австрийска република. Тогава Австрия и Виена са разделени на четири окупационни зони (според терминологията на Потсдамската конференция), разпределени между Съветския съюз, САЩ, Великобритания и Франция. Разузнавателните мрежи, главно ЦРУ и КГБ, започват надпревара, която се ожесточава все повече, тъй като информаторите (много от тях - бежанци) са готови да издадат и най-дребното сведение срещу малко храна.
Загрижена да запази своя обявен през 1955 г. неутралитет и добросъседските си отношения със страните от Източна Европа, Австрия е склонна да затвори очи за дейността на шпионите от Варшавския договор, понеже сигурността й не е пряко застрашена.
През 1986 г. във Виена - седалище на многобройни агенции и международни центрове, на един хвърлей от централата на ООН, изниква огромен град за съветските дипломати и изследователи. Това се случва три години преди падането на Берлинската стена през 1989 г. и пет преди разпадането на СССР.