Ваксинацията на Острова започва. Германия, Франция и Чехия затягат още мерките
САЩ са преживели най-смъртоносната седмица заради коронавируса от април насам
След Русия през уикенда Великобритания, която е европейската страна с най-много жертви на Covid-19, започва кампания за масова ваксинация - първата в западна страна, предаде Франс прес.
Днес ще бъдат поставени първите дози от ваксината на лабораториите Пфайзер и Бионтех в Англия, Уелс, Северна Ирландия и Шотландия. Но по-голямата част от населението на Великобритания ще трябва да изчака 2021 г., за да се ваксинира, тъй като приоритет ще се дава на обитателите на старчески домове, на медиците и на хората над 80 години.
В 50 английски болници са обособени центрове за доставка и съхранение на ваксините, които трябва да се пазят при минус 70 градуса по Целзий. В страната ваксините ще се поставят в 1000 центъра за ваксиниране.
Според британските издания кралица Елизабет Втора, която е на 94 години, и съпругът й, принц Филип, който е на 99 години, ще бъдат ваксинирани скоро. Твърди се, че те може да го направят публично, за да насърчат населението да последва примера им.
Ваксината на Пфайзер и на Бионтех беше одобрена неотдавна от британския регулаторен орган за използване срещу Ковид-19. В скоро време Европейската агенция по лекарствата трябва също да се произнесе по нея.
В събота Русия започна да поставя своята ваксина "Спутник V" на социалните работници, медици и преподаватели в Москва, въпреки че тя е все още в трети и последен етап на изследвания.
Петдесет и един кандидати за ваксини сега се тестват върху хора в различни части на света, като от тях 13 са в последна фаза на изпитанията, показват данни на Световната здравна организация.
В Германия готвят още по-строги мерки заради неотслабващата пандемия
Германските лидери се изказаха за по-строги ограничения с цел да се ограничи разпространението на коронавирусната инфекция, само няколко дни, след като страната регистрира най-високия брой новозаразени за ден, предаде Ройтерс.
Канцлерката Ангела Меркел каза, че наложените карантинни мерки със затваряне на ресторанти и барове и с ограничение на броя на клиентите в магазините, са недостатъчни да поставят вируса под контрол.
"Положението става все по-сериозно: тези мерки няма да се окажат достатъчни, за да прекараме една сравнително нормална зима", каза тя пред свои колеги съпартийци и депутати от управляващия парламентарен блок, цитирана от един от участниците в нея.
Броят на новозаразените всеки ден вече не расте така бързо, както преди, но стагнира на едно доста високо равнище, като в сряда дори достигна и рекорд от началото на пандемията.
Премиерът на южната провинция Бавария Маркус Зьодер, където се регистрират и най-много смъртни случаи от вируса, изрази увереност, че регионалните и националните лидери ще се съгласят да приемат по-твърди мерки преди Коледа. Предишната договорка бе мерките да не се променят преди 10 януари.
Макар че ваксините, на които се разчита да спрат епидемията, са вече на път, броят на наличните дози е ограничен, което означава, че само някои групи - най-вече възрастните хора, могат да очакват да бъдат ваксинирани през зимата, съобщи група експерти вчера.
Някои провинции вече действат изпреварващо и на своя глава. От сряда хората в Бавария ще могат да излизат от домовете си само по неотложни причини, а в места с най-нисък брой заразени ще се налага и местен вечерен час.
Франция отлага смекчаването на локдауна
Страната вероятно ще трябва да отложи отмяната на някои от карантинните ограничения, както се предвиждаше идната седмица, след като спадът на новите случаи на заразяване с коронавируса зацикли. Тази негативна промяна се свързва с разрешението да бъдат отворени много магазини в края на миналия месец, съобщиха два неназовани правителствени източника, цитирани от Ройтерс.
Поставената от президента Еманюел Макрон цел да се сведе дневният ръст на заразените до 5000, за да се замени локдауна с вечерен час, се оказа недостижима. Това би позволило отваряне на кината и музеите, а хората да престанат да попълват досадните декларации къде отиват при всяко излизане от дома си. Друго от условията бе тежко болните в интензивни отделения да спаднат под 3000. То може и да бъде изпълнено, но броят на новите случаи зацикли между 10 и 12 хиляди дневно, което "не е добра новина", каза главният здравен инспектор в страната Жером Саломон, цитиран от Ройтерс.
Друг правителствен източник свърза зациклилия спад на новозаразените с отварянето на магазините на 28 ноември в навечерието на Черния петък на големите търговски намаления. Той предупреди хората да не се самоуспокояват. "Няма да можем да достигнем целите, които очаквахме, до 15 декември, за да въведем обещаните облекчения", призна той.
В Чехия също затягат мерките
Правителството на страната, само 4 дни след смекчаването на ограниченията заради пандемията от коронавируса, взе решение отново да ги затегне, макар и незначително, заради прекратяването на положителната тенденция за спад на броя на заразените. Отрицателната промяна ясно се очерта през миналата седмица, съобщи здравният министър на страната Ян Блатни, цитиран от ТАСС.
Правителството е решило да бъде съкратено работното време на ресторанти, барове и други подобни заведения до 20 ч местно време. От сряда се забранява продажбата на алкохол на всички пазари, както и пиенето на спиртни напитки на улицата.
В парламента се внася предложение на правителството за продължаване на извънредното положение, действащо от 5 октомври, до 11 януари. Сегашният му срок изтича на 12 декември.
За последното денонощие в страната са регистрирани нови 1113 заразени с коронавируса. Общо в страната досега са заразени 546 833 души, а от усложнения, свързани с Ковид-19, са починали 8902-ма. В болници в момента от инфекцията се лекуват 4179 души.
Президентката на съседна Словакия Зузана Чапутова предложи вчера премиерът Игор Матович да предаде ръководството на борбата с коронавируса в страната на друг политик или на опитен експерт-медик, а сам да се концентрира върху въпросите за преодоляване на негативните последствия от пандемията върху националната икономика, предадe ТАСС.
Броят на регистрираните заразени с коронавируса в страната достигна 117 283, а починалите от Ковид-19 до момента са 1018. От 1 октомври в страната е обявено извънредно положение, което трябва да приключи на 30 декември. Нарушителите на санитарно-епидемичните мерки ги грозят глоби до 20 000 евро.
Най-смъртоносната седмица в САЩ
САЩ са преживели най-смъртоносната седмица заради коронавируса от април насам. Битката с новата зараза са загубили 15 000 души, съобщиха здравни служители, цитирани от Ройтерс, и предупредиха, че най-лошото предстои.
Броят на заразените за миналата седмица е се е увеличил с 19 процента, което означава 1,4 милиона инфектирани само за тези 7 дни, след отбелязания преди това известен спад заради чествания в САЩ голям празник - Деня на благодарността, поради което много центрове за тестиране за вируса останаха затворени.
Най-висока заразяемост е отбелязана в щатите Роуд Айлънд и Индиана, с повече от 700 новозаразени на всеки 100 000 души. Най-много смъртни случаи пропорционално на населението са отбелязани в щатите Северна и Южна Дакота.
Правителствени и здравни служители предупредиха, че броят на заразените и починалите ще расте още в предстоящите седмици и месеци заради това, че по празниците хората не послушаха съветите на здравните експерти и масово пътуваха и се събираха с голям брой свои близки.
"Мисля,че януари ще бъде ужасен, защото ще се насложат последиците от масовите празнувания на Деня на благодарността и на Коледа", каза главният експерт на САЩ по инфекциозни болести д-р Антъни Фаучи.
През миналата седмица 10,5 процента от всички направени в САЩ тестове за вируса са били положителни, срещу 9,8 на сто в предишната, като в щатите Айова, Айдахо и Южна Дакота този процент е надхвърлил 50, посочва Ройтерс.
Много тежко е положението и в най-населения американски щат - Калифорния. Там само за един ден - неделя, бяха регистрирани рекордните над 30 000 новозаразени (срещу почти 22 000, също рекордни, в петък.
Средният дневен брой на новорегистрираните заразени през тази седмица в САЩ е 193 863, сочат изчисления на Ройтерс, базирани на официални данни по щати.
До момента в страната са регистрирани 14,7 млн. заразени с коронавируса и над 282 000 смъртни случая, свързани с Ковид-19, като и по двата показателя САЩ са на първо място в света.