От началото на войната Русия многократно е искала икономическа подкрепа от Китай, но Пекин се страхува от американските санкции и се дразни от подобни разговори, пише в. "Вашингтон пост", позовавайки се на двама анонимни американски и китайски служители.

На реторично ниво Пекин подкрепя Москва: обвинява НАТО за случилото се, въздържа се в Съвета за сигурност на ООН при гласуването на резолюции, на които Русия се противопоставя, в държавните медии, предназначени както за чуждестранната, така и за вътрешната аудитория, разказва за така наречената "специална операция" от проруски позиции, включително за необосновани конспиративни теории за американски биолаборатории в Украйна. Експертите отбелязват, че китайската подкрепа не се простира отвъд това.

Поне два пъти руски дипломати са искали от Китай нови форми на икономическа подкрепа и са се позовавали на "търговски ангажименти", поети от Китай преди 24 февруари. Тези разговори са били напрегнати, твърди китайски източник пред "Вашингтон пост".

"Китай ясно изрази позицията си по отношение на ситуацията в Украйна и незаконните санкции срещу Русия. Ние разбираме затрудненията на [Москва]. Но не можем да пренебрегнем и собствената си позиция в този диалог. Китай винаги ще действа в най-добрия интерес на китайския народ", цитира "Вашингтон пост" добре осведомен източник от Пекин.

Както китайски, така и американски източници твърдят, че китайският президент Си Цзинпин е възложил на своите помощници да намерят начини да помогнат на Русия, но по начин, който да не попада под санкциите на САЩ. Това се оказва трудна задача. Целите са противоречиви.

"От дълго време Китай и Русия поддържат нормално сътрудничество в областта на икономиката, търговията и енергетиката. Проблемът не е в това кой ще помогне на Русия да заобиколи санкциите, а в това, че нормалната търговия и икономическият обмен между Русия и Китай са пострадали ненужно", казва пред вестника пресаташето на китайското посолство във Вашингтон Лю Пенъюй.

През март в. "Файненшъл Таймс" писа, че Русия е отправяла молби за военно оборудване към Китай още от самото начало на инвазията срещу Киев. Това е довело до опасения във Вашингтон, че Пекин може да реши да помогне на Владимир Путин и така да подкопае западните усилия да бъде укрепена отбраната на Украйна.

САЩ заявиха, че Китай ще се сблъска със сериозни "последствия", ако помогне на Москва във войната срещу Украйна. Същевременно говорител на китайското външно министерство коментира, че става въпрос за разпространяване на "фалшива информация" от американска страна и че азиатската държава играе конструктивна роля в насърчаването на преговори. От посолството на Китай в САЩ са посочили, че не знаят за такова искане и че в момента приоритет е напрегната ситуация да не ескалира или да не излезе от контрол.