Украйна планира 10 големи военни учения с международно участие
Нараства ли рискът от избухване на открита война между двете съседни държави или стратегически ход на Москва зад струпването на войски на границата
Украинските въоръжени сили обявиха днес, че догодина ще проведат 10 големи военни учения с международно участие, предаде Ройтерс.
Агенцията отбелязва, че това е станало на фона на засилването на враждебната дейност от страна на Русия и нейни проксита, което е повишило риска от избухване на открита война между двете съседни държави в постсъветското пространство.
Русия струпва войски близо до границата си с Украйна. Киев, САЩ и НАТО изразиха опасения от възможна руска атака.
21 500 украински военнослужещи и 11 000 от Съединените щати, Великобритания, Полша, Румъния и други страни партньори ще участват в ученията. Украинските въоръжени сили също така ще участват в 16 учения в чужбина.
Руски войски на границата и военни учения на Киев - какво се крие зад това?
Началникът на украинското военно разузнаване каза по-рано този месец, че Русия е разположила повече от 92 000 свои войници около границите на Украйна и се подготвя за атака до края на януари или началото на февруари.
Директорът на руското външно разузнаване заяви в събота, че подобни предположения са "злонамерена американска пропаганда".
На свой ред днес украинският министър на отбраната Олексий Резников заяви, че струпването на руски войски до границата с Украйна вероятно има за цел да засили преговорните позиции на Москва при бъдеща среща между президентите на Русия и САЩ Владимир Путин и Джо Байдън.
Според Резников отношенията между Украйна и Русия са били по-напрегнати по време на предишно струпване на руски войски през пролетта.
"Сегашните събития най-вероятно са свързани с предстоящата среща на американския президент Джо Байдън с руския му колега Владимир Путин. Последният по този начин се опитва да засили преговорната си позиция", каза Резников в изявление, публикувано на уебсайта на министерството на икономиката.
САЩ предупредиха днес Русия за "сериозни последици" при евентуална нова агресия срещу Украйна.
"Всякакви действия за изостряне на ситуацията от страна на Русия значително биха разтревожили САЩ, както и Латвия, а евентуална нова агресия би довела до сериозни последици", каза американският държавен секретар Антъни Блинкън на пресконференция в Рига преди среща на НАТО за обсъждане на намеренията на Москва за струпване на войски по границата с Украйна.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви преди разговорите, че руските намерения са неясни.
"Виждаме тежка техника, виждаме бронирани подразделения, дронове, системи за електронна война и виждаме десетки хиляди руски войници в бойна готовност", каза той.
Великобритания сподели мнението на Блинкън.
"Ние ще подкрепяме партньорските демокрации срещу зловредната дейност на Русия. Ще подкрепяме Украйна и стабилността на Западните Балкани", заяви британската външна министърка Лиз Тръс.
"Всякакви намеци, че НАТО провокира руснаците, очевидно са неверни. Всякакви действия на Русия за подкопаване на свободата и демокрацията, на които се радват нашите партньори, биха представлявали стратегическа грешка", каза тя.
Междувременно Кремъл изрази днес надежда, че Байдън и Путин ще разговарят по видеоконферентна връзка преди края на годината, съобщи Ройтерс.
"Надяваме се, че разговорът ще се състои преди края на годината. Не е определена точна дата. Вероятно ще бъде по видеоконферентна връзка", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Изявлението беше направено в момент на повишено напрежение заради това, което Западът определя като необичайно движение на руски войски в близост до Украйна. Някои руски източници предположиха, че това е част от руски опит да гарантира провеждането на среща на високо равнище с Байдън и да определи насоката на разговорите.
Президентът на САЩ заяви в петък, че "по всяка вероятност" ще разговаря скоро с Путин и с украинския им колега Володимир Зеленски.