Руските окупационни власти започват да поставят под карантина окупирания Мариупол. Твърди се, че в града се разпространява холера. Това съобщи РБК-Украйна, позовавайки се на думите на съветника на кмета на Мариупол Петро Андрюшченко по националната телевизия "Маратон".

"Гледаме как градът е затворен. Освен това започна да постъпва информация, че руската страна в Ростов на Дон вече е подготвила отделни инфекциозни отделения, в които се готви да приеме собствените си войници, които могат да попаднат там в резултат на епидемията, и думата "холера" се чува в града, сред властите и техните ръководители", каза той. Според него Русия е избрала най-циничния вариант за справяне с епидемията, като е блокирала хората в Мариупол. Окупаторите решават да оставят всичко така, както е, и "който оцелее, той ще оцелее".

Андрюшченко добави, че хуманитарната ситуация се влошава: жителите на Мариупол получават питейна вода веднъж на два дни, а с храната има проблем. От руска страна са заявили, че от 1 юли безплатна храна ще получават само пенсионерите и хората с увреждания.

Изданието припомня, че в Мариупол самопровъзгласилите се власти решиха да спрат движението между районите на града и забраниха излизането от града. Окупаторите продължават да прилагат филтриращи мерки и да издирват проукраински граждани.

Андрюшченко не за първи път съобщава за опасността от холера в Мариупол, като свързва това със стихийните погребения на загиналите, липсата на храна, лекарства и питейна вода с подходящо качество. "Днес в града цари санитарен ужас. Картината, която може да бъде преди епидемия, за съжаление, е точно за Мариупол. И в най-добрия случай говорим за заплаха от холера, може да има много по-лоши болести", каза той на 25 май.

Населението на Мариупол е намаляло 5 пъти по време на войната, смятат украинските власти. По време на обсадата на града от руските войски са загинали повече от 22 000 жители. Около 200 000 жители на града са разселени в контролираната от Украйна територия. Близо 47 000 души са депортирани или принудени да избягат в Русия и Беларус. Едва 100-120 хил. жители на Мариупол все още живеят в разрушения град без елементарни условия за живот. Градът продължава да има проблеми с водоснабдяването, защото голяма част от инфраструктурата е била повредена по време на боевете.