Тръмп vs Туитър: Президентът на САЩ подписа указ за регулация на социалните мрежи
"Ние сме тук днес, за да защитим свободата на словото от една от най-големите заплахи", заяви Тръмп от Овалния кабинет
Американският президент Доналд Тръмп подписа указ, чиято цел е да ограничи защитата, с която се ползват социалните мрежи, и свободата, с която разполагат при модериране на съдържанието си, предаде Франс прес.
"Ние сме тук днес, за да защитим свободата на словото от една от най-големите заплахи", заяви Тръмп от Овалния кабинет при подписването на този документ, който вероятно ще доведе до дълга съдебна битка, отбелязва Франс прес.
Тръмп обвини социалната мрежа Туитър в действия, неприсъщи на една неутрална платформа, след като Туитър за първи път постави предупредителен знак на някои негови постове, подсказвайки на абонатите си да проверят достоверността на съдържащите се в тях твърдения.
"Те разполагат с неконтролирана власт да цензурират, редактират, скриват или модифицират всякакъв вид комуникация между отделни личности и широката публика", изтъкна Тръмп по отношение на гигантските технологични компании от Силиконовата долина.
"Не можем да позволим това да продължи, това е изключително несправедливо", категоричен бе американският лидер.
Президентът Тръмп заяви, че указът му съдържа изискване за създаването на нови законови правила за дейността на социалните мрежи, за да не може вече да се ползват от същата юридическа защита, както досега.
В текста на президентския указ се има предвид прочутият параграф 230 от закона за етичните норми в средствата за комуникация от 1996 г., който предоставя имунитет на социалните мрежи от съдебно преследване, свързано с материалите, публикувани от трети лица, и им дава свободата да обработват съдържанието си по своя преценка.
Указът на Тръмп цели да ограничи приложното поле на това законодателство и да даде възможност на властите да се произнасят по отношение на начина, по който социалните мрежи обработват съдържанието си.
По-рано шефът на Фейсбук Марк Зукърбърг заяви, че големите социални мрежи не бива да се превръщат в пазители на политическата реч в интернет. Той каза това, след като Тръмп заплаши да наложи регулации на тези компании, предаде ДПА.
"Не смятам, че Фейсбук или която и да е интернет платформа трябва да бъде арбитър на истината", каза Зукърбърг в интервю за CNBC и определи подобен сценарий като нещо опасно.