Тръмп изтеглил САЩ от ядрената сделка с Иран, защото била на Обама
Британската полиция има заподозрян за изтичането на записките на бившия посланик в САЩ Ким Дарък
Президентът Доналд Тръмп е изтеглил САЩ от иранското споразумение, само защото то е подписано от неговия предшественик Барак Обама, се посочва в изтекла към медии нова част от паметната записка на вече бившия британски посланик в САЩ, предаде Би Би Си.
Посланик Ким Дарък нарича това "дипломатически вандализъм", пише "Мейл он сънди". Изданието посочва, че записката е писана, след като тогавашния външен министър Борис Джонсън призовава САЩ през 2018 г. да остане в споразумението с Иран, която ограничава ядрената му програма.
"Мейл он сънди" пише, че след като Джонсън се върнал в САЩ, посланик Дарък написал, че Тръмп изглежда напуска ядрената сделка по "лични причини", защото е била договорена при предшественика му Обама. Той отбелязва и разминаване в позиите на президентските съветници, които нямали стратегия какво да се прави след излизане от споразумението.
"Резултатът илюстрира парадоксалността на тази президентска администрация - до нея има изключителен достъп, може да се видиш с всеки, освен с президента, но по темата администрацията действа с дипломатически вандализъм, изглежда заради идеологически и лични причини - защото това е сделка на Обама", написал Ким Дарък до Джонсън.
Заподозреният за изтичането на поверителни документи на британския посланик във Вашингтон, които породиха голям дипломатически сблъсък със САЩ, е бил идентифициран, пише в. "Сънди телеграф", цитиран от Ройтерс. Изданието се позовава на неназовани правителствени източници. Името на заподозрения не се съобщава.
Изключена е версията, че може да става дума за изтичане в резултат на хакерска атака от чужда държава. Заподозреният е британски чиновник, имал достъп до архивите на министерството на външните работи.
Миналата седмица в. "Мейл от сънди" публикува поверителни документи на посланика Ким Дарък, в които той описва администрацията на американския президент Доналд Тръмп като "неработеща както трябва" и "неспособна". Това породи гневен отговор от страна на Тръмп и доведе до оставката на Дарък. Британски представители започнаха разследване, за да открият кой стои зад изтичането.