Възможно е руският президент Владимир Путин и американският президент Доналд Тръмп да се срещнат още този месец, въпреки че подготовката на среща между тях ще отнеме време, заяви днес говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от Ройтерс и БТА.

"(В края на февруари) може да има, а може и да няма (среща)", каза Песков в отговор на журналистически въпрос.

Песков отбеляза, че разговорите между Русия и САЩ, които се състояха вчера в Рияд, са "важна стъпка" към постигането на споразумение относно войната в Украйна. Той обаче добави, че отношенията между двете световни суперсили първо ще трябва да бъдат съживени, преди да могат да бъдат възстановени.

"И от двете страни бе проявена подходяща политическа воля - в случая имам предвид Русия и Съединените щати", посочи още говорителят на Кремъл, цитиран от ТАСС.

"Вчерашните разговори бяха посветени на план за възстановяване на руско-американските отношения. На създаване на условия за възстановяването им", добави Песков.

Делегациите на САЩ и на Русия обсъдиха по време на срещата вчера в Рияд конкретен план за справяне с "дразнителите на (...) двустранните взаимоотношения", насочен към нормализирането на дипломатическите връзки. Това заяви говорителката на Държавния департамент на САЩ Тами Брус.

Вашингтон и Москва назначиха екипи от високопоставени представители. Те ще работят заедно по прекратяване на конфликта в Украйна "възможно най-бързо", като целта е постигане на мир, който е "траен, устойчив и приемлив и за двете страни", отбеляза Брус.

Междувременно френският външен министър Жан-Ноел Баро каза днес, че американският държавен секретар Марко Рубио е заявил на европейските външни министри, че САЩ желаят постигането на споразумение за траен мир в Украйна.

Още вчера стана известно, че Рубио е разговарял с колегите си от Гранция, Великобритания, Италия и Германия, както и с ръководителката на европейската външна политика Кая Калас след срещата си с руския външен министър Сергей Лавров.

"Говорих с американския си колега вчера. Той ми каза отново, че тяхната цел не е крехко примирие или преходно спиране (на сраженията), което ще позволи на Русия да възстанови силите си, а траен мир", заяви Баро пред германското радио Ер Те Ел.

Френският президент Еманюел Макрон ще проведе днес втора среща с европейски лидери във връзка с руско-американски план и участието на Европа в уреждането на украинската криза.   

Критиците посочват, че с изключването на възможността Украйна да се присъедини към НАТО и с поддържането на тезата, че желанието на Киев да си върне всички окупирани територии е илюзия, екипът на Тръмп предварително е направил отстъпки на Русия, отбеляза Ройтерс.

Представителите на американското правителство заявяват, че те просто осъзнават реалността.

Украинският президент Володимир Зеленски разкритикува руско-американските разговори в Рияд за това, че Киев е бил изключен от тях. По думите му са нужни "справедливи" усилия за прекратяване на войната, които да включват и европейските страни, в това число и Турция, цитираха думите му световните агенции. 

"Видяхме кой е способен да даде гаранции за сигурността на Украйна. Видяхме САЩ, ЕС, плюс другата Европа, която не е в Евросъюза. И това се отнася и за Турция. Не бихме имали нищо против, ако Турция също е готова да даде на Украйна гаранции за сигурност", съобщи Зеленски след близо тричасова среща в Анкара с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган, цитиран от украинската агенция УНИАН. 

Застанал редом до Зеленски, Ердоган посочи, че Турция би била "идеалният домакин" на евентуални разговори във формат Русия - Украйна - САЩ, и припомни как представителите на Москва и Киев са се срещнали в Истанбул, непосредствено след руското нахлуване в Украйна през 2022 г., посочват АФП и Анадолската агенция.

"Турция ще бъде идеален домакин за евентуални разговори между Русия, Украйна и Америка в близко бъдеще", каза турският президент.

ИЗБРАНО