Руският президент не иска война, увери той след продължил повече от 3 часа разговор с германския канцлер Олаф Шолц, съобщи РИА "Новости". Путин отбеляза, че срещата е протекла в делова атмосфера и обсъждане на темите в конкретика. По думите му канцлерът е настроен към прагматично двустранно сътрудничество с Москва. Двамата обсъдиха доставките на газа, "Северен поток", Украйна и решението на Думата за признаване на ДНР и ЛНР.

Руският президент каза още, че иска да "продължи да работи заедно" със Запада по въпросите на европейската сигурност и разполагането на ракети, за да смекчи кризата около Украйна, предадоха Франс прес и Ройтерс.

"Готови сме да продължим да работим заедно. Готови сме да вървим по пътя на преговорите", каза Путин на съвместната им пресконференция след срещата на двамата лидери в Кремъл.

"Обявеното от Русия частично изтегляне на войски от украинската граница е "добър знак", каза на пресконференцията след това германският канцлер Олаф Шолц. Той призова за деескалация на напрежението и допълни, че се надява да последват още подобни стъпки.

"За нас, немците, а и за всички европейци, е ясно, че трайна сигурност може да бъде постигната не срещу, а само със Русия. Искам също да кажа следното - за моето поколение една война в Европа е немислима. Трябва да се погрижим да остане така. Задача на всички държавни ръководители е да предотвратят военна ескалация".

"Искаме ли (война) или не? Разбира се, че не. Ето защо изложихме нашите предложения за преговорен процес", каза Путин.

Той потвърди също "частичното изтегляне на руски военни сили" от границата с Украйна, но отказа да коментира в детайли.

Руският президент посочи, че вече е бил свидетел на война в Европа: тази на НАТО срещу Югославия, включително бомбардировките на Белград. Руският лидер поясни, че това е лош пример, но "такъв е имало".

"Господин федералният канцлер току-що каза, че хората от неговото поколение, а и аз се отнасям към неговото поколение, трудно си представят някаква война в Европа. Но нали станахме свидетели на война в Европа, започната именно от НАТО срещу Югославия", каза Путин.

Путин каза, че Русия е готова да започне разговори за ограничаване на разполагането на ракети със среден обсег в Европа, за прозрачност на военните учения и мерки за укрепване на доверието, но подчерта необходимостта Западът да обърне внимание на основните руски искания, посочва Асошиейтед прес. Той обаче за пореден път съжали за отхвърлянето на основните му искания от Запада, като изрази огорчение, че не е получил "конструктивен отговор" на тях.

"Господин Шолц за първи път посещава Русия в качеството си на премиер, но в периода, докато ръководеше Хамбург, много допринесе за развитието на побратимските, партньорски връзки със Санкт Петербург, и между впрочем, тези връзки навършват 65 г. от установяването им", каза Путин.

По темата за руския газ руският президент подчерта, че през миналата година в Германия е бил доставен 50,7 милиарда кубически метра, като вметна, че дори и при високите котировки на суровината и настъпилия дефицит, Русия е продължила да обезпечава германските потребители на цените, записани в дългосрочните договори.

Путин подчерта, че темата за пускането на "Северен поток" 2 не трябва бъде политически оцветена. Руският президент изтъкна, че един от най-крупните инфраструктурни проекти в Европа, който е призван да укрепи енергийната сигурност на континента, способства за решението на общоевропейските икономически и екологични цели. Русия ще продължи да транзитира газ през Украйна след 2024 г., ако има такова желание и това е рентабилно.

Двамата са обсъдили и кризата Русия-НАТО-САЩ и Украйна, като са се договорили да се спазват Минските споразумения.

"Русия не може да си затваря очите пред това как САЩ и НАТО съвсем свободно в собствена полза тълкуват ключови принципи на равно гарантираната и неделима сигурност, закрепени в множество общоевропейски документи", каза руският президент.

"В хода на днешните преговори, които преминаха в делова атмосфера, конкретно и обстойно обсъдихме редица въпроси от двустранните отношения и перспективите за тяхното развитие, и разбира се, отделихме внимание на най-актуалните въпроси на международния дневен ред".

Путин отбеляза, че разширението на Северноатлантическия алианс на изток продължава, независимо от обещанията на западните партньори. По думите му отсрочката на членството на Украйна в Пакта не променя нищо и Москва държи този въпрос да бъде решен сега.

В коментар на ситуацията в Украйна руският президент е нарекъл "геноцид" случващото се в Донбас. Той изтъкна още по повод решението на депутатите и обръщението на Държавната дума към него с молба да бъде призната независимостта на Донецката народна република и Луганската народна република, че те усещат много добре настроенията на своите избиратели, а руснаците съчувстват на населението в Донецк и Луганск. Той не отговори еднозначно на искането на депутатите за признаването на ДНР и ЛНР.

Путин припомни, че имаше два проекта за признаването на Донецк и Луганск, като единият е на "Единна Русия" и е получил мнозинство в парламента. Според него гласуването в Думата е било свободно и открито, и не е била водеща партийната дисциплина, а това, че "повечето депутати поддържат тази резолюция, представена от опозиционната партия КПРФ".

"Първо - това е гласуване в Думата. На мен сега ми съобщиха, малко преди пресконференцията", уточни пред журналистите руският президент. По думите му преобладаващото обществено мнение в Русия е в посока на съчувствие към жителите на Донбас, руснаците ги поддържат и се надяват, че ситуацията там коренно ще се промени в тяхна полза.

Същевременно Путин посочи, че възможностите на Минското споразумение не са изчерпани и той се надява решение да бъде намерено.

"Ще изхождам от това, че сме длъжни да направим всичко за решението на проблема в Донбас, но да го направим преди всичко, изхождайки от позицията на неизцяло реализираните възможности по изпълнението на Минското споразумение. Много разчитаме на това нашите партньори и зад океана, и в Европа, преди всичко ФРГ и Франция, че ще окажат влияние на днешната власт в Киев и такова решение ще бъде намерено", заяви Путин.

"Както е известно, киевските власти отказват да следват Минското споразумение, а така също и договореностите, постигнати в "нормандския формат", в това число в Берлин и в Париж", каза руският президент.

В същото време Путин посочи, че Минското споразумение има все още потенциал и призова Германия и Франция да повлияят на Киев, който да започне да изпълнява своите ангажименти.

Путин и Шолц са говорили още и за иранската ядрена програма.

Срещата между двамата в Кремъл отново се проведе на безопасно разстояние, както и с френския президент Макрон, тъй като и Шолц е отказал да направи руски тест за коронавирус. Изследването е направил лекар от германското посолство, кото го е придружил. Двамата с Путин седнаха от двата противоположни края на дългата 6 метра маса.