Режимът на талибаните в Афганистан проведе внушителен военен парад в базата Багам, чествайки една година от изтеглянето на САЩ. Видеозаписите показват танкове, хеликоптери и дори балистични ракети.

На кадрите се вижда модернизиран танк Т-62, снабден с реактивна броня. Следва го колона от РЗСО системи "БМ-21 Град", каквито има и в българската армия. Виждат се и по-способната реактивна система за залпов огън "Ураган". Тя е произвеждана в СССР до 1991 година и в момента се използва от двете страни във войната в Украйна. Виждат се два типа балистични ракети, като по-мощната е "Скъд", а другата е "Луна-М".

"Скъд" има боен обсег от 300 километра, като ракетата може да улучи целта си с грешка до 50 метра от нея. Комплексът "Луна-М" има обсег от 65 километра, но системата му за прицелване е доста неефективна, като допустимото отклонение е между 400 и 700 метра. Оръжието обаче продължава да се използва в конфликти в Близкия Изток.

Парадът включва руските хеликоптери Ми-17 и американските "Блек хоук" (UH-60 Black Hawk). Последният е доста модерен, като според различни изчисления режимът на талибаните трябва да има поне 20 бройки от вертолета.

Талибаните разполагат още с витловия щурмови изтребител A-29 Super Tucanos, транспортния саолет C-130 Hercules. В арсенала им има голямо количество атакуващи хеликоптери Ми-24, за които се считаше, че са без двигатели. Въпреки това, на парада се виждат летящи Ми-24 и малкия скаутски хеликоптер MD530F.

Голямо впечатление правят войниците, участващ в парада. Те маршируват в изключителен синхрон, а екипировката им е нова. Налични са и голям брой западни бронирани машини, като бронетранспортьора M1117 и военния джип Humvee.

Счита се, че към този момент талибаните реставрират 3 реактивни тренировъчни изтребителя Aero L-39 Albatros и имат неуточнен брой разузнавателни дронови Boeing Insitu ScanEagle. Когато взеха властта преди една година, те завариха военно оборудване за 83 милиарда долара.

Талибаните дойдоха на власт след 20-годишна война срещу водената от САЩ коалиция, която нахлу в Афганистан през 2001 г., припомня "Ал Джазира".

"Опитът от последните 20 години може да бъде добър ориентир... Натискът и заплахи срещу народа на Афганистан просто усилиха кризата, но в крайна сметка се провалиха", заявиха талибаните.

В изявлението си те призовават международната общност да "позволи на афганистанците да имат независимо ислямско правителство, което да има положително взаимодействие със света".

Нито една държава не е признала талибаните, след като те се върнаха на власт в централноазиатската страна. Международната общност оказва натиск върху талибаните относно човешките права, особено тези на жените, чийто достъп до училищата е ограничен, а възможността им за работа - отнета. За да излязат от международната изолация, талибаните обещават, че ще обсъдят тези въпроси.