Над 95 процента от починалите от коронавируса в Европа са на възраст над 60 години. Това заяви шефът на бюрото за Европа на Световната здравна организация д-р Ханс Клуге, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

По думите му обаче, възрастта не е единственият рисков фактор за тежко протичане на заболяването. "Самото схващане, че Ковид-19 засяга само възрастните хора всъщност е погрешно", добави той.

На онлайн пресконференция днес в Копенхаген Клуге заяви, че "младите не са недосегаеми" и на практика повтори казаното неотдавна от генералния директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус.

Според здравната агенция на ООН между 10 и 15 процента от заболелите под 50-годишна възраст са със средна или тежка инфекция. "Наблюдавани са тежки случаи на заболяването и при юноши, и при хора във вързрастовата група на 20-годишните, като много от тях са били за интензивно лечение, а някои, за съжаление, са починали", каза Клуге.

По думите му последните статистически данни показват, че в Европа са регистрирани общо 30 098 смъртни случая от Ковид-19, предимно във Италия, Франция и Испания.

"Знаем, че над 95 процента от смъртните случаи са при хора над 60-годишна възраст", каза той. Над половината са на пациенти над 80-годишна възраст.

Клуге посочи, че в над 96 на сто от случаите тези хора са били с поне едно съпътстващо хронично заболяване като сърдечно-съдово, хипертония или диабет.

"Има и позитивна нотка и тя е, че има данни за хора на над 100-годишна възраст, които са били приети в болница заради Ковид-19 и след това са се възстановили напълно", каза той.

Междувременно "Дейли Телеграф" пише, че експертна комисия към Световната здравна организация ще се събере, за да разгледа ново проучване относно това дали всички трябва да носят маски, за да се забави разпространението на коронавируса.

Експертите ще се запознаят с ново проучване на Масачузетския технологичен институт в САЩ, който е установил, че при кашляне вирусът може да се разпространи на 6 метра разстояние, а при кихане може да достигне до 8 метра.

Решение вероятно ще се вземе на базата и на други съображения, като наличност на маските в световен мащаб.

Според първите препоръки на СЗО маски трябва да се носят от здравните работници и хората, които са с положителен тест за коронавирус.