Какво се случи по света през 2017 г.
През изтеклата година светът не стана по-сигурно и уютно място за живеене. По-скоро имаше процеси, водещи към нови трусове и кризи.
Сирия
Смъртоносна химическа атака в Сирия развълнува целия свят.
58 души, сред които 11 деца, бяха убити при атака с токсичен газ в Северозападна Сирия през април. Повечето загинали и ранените бяха цивилни граждани. Русия отрече нейни самолети да са извършили атаката, ЕС обвини сирийския режим.
Геополитическите силови игри в Сирия не са приключили, нито пък боевете. Според ООН в Източна Гута 137 деца, включително бебета, спешно се нуждаят от медицинска евакуация.
В края на годината Владимир Путин предприе обиколка в Сирия и Близкия изток тази седмица, решен да покаже, че е способен да осигури надмощие над САЩ в региона. Той направи изненадващо посещение в руската военновъздушна база на сирийското крайбрежие, по време на което демонстративно прегърна сирийския президент Башар Асад, който почти спаси властта си благодарение на руската военна намеса.
Северна Корея
Ракети, изстреляни от Северна Корея, породиха тревога, че ядрената война е все по-близо. Северна Корея изстреля балистична ракета от район северно от столицата Пхенян през ноември. Това е първото изстрелване на ракета от Северна Корея след 15 септември, когато тя направи опит с балистична ракета със среден обсег, която прелетя над Япония. Предишният опит бе на 29 август.
На 3 септември КНДР обяви, че е извършила шестия си ядрен опит, най-мощния досега.
Турция
Наситена с всякакви емоции бе изминаващата 2017 година за Турция във външнополитически план. Дълбоки промени белязаха отношенията с основните съюзници, сред които мегасилите САЩ и Русия.
Решението на САЩ да признаят Ерусалим за столица на Израел предизвика още по-голяма антипатия към САЩ у турските граждани, които излязоха на масови протести. Сериозна криза между Турция и САЩ се разрази през октомври, когато турските власти арестуваха служител на американското консулство в Истанбул заради предполагаеми връзки с движението на живеещия в САЩ Фетхуллах Гюлен
Контактите на Турция с Русия през годината се развиха в положителна посока.
Когато през март Путин и Ердоган се срещнаха в Москва, турският лидер констатира, че страните са се върнали на пътя на партньорството.
Лидерите Путин и Ердоган имаха през годината рекорден брой двустранни срещи - общо осем, в Анкара, Москва и Сочи, и проведоха редица телефонни разговори по горещите регионални и международни въпроси.
Европейския съюз
Каталунската криза постави под въпрос спазването на европейските ценности от самата Европа. Испания уволни правителството на Каталуния, разпусна регионалния парламент и свика избори в областта, след като каталунските депутати обявиха независимост на 27 октомври. ЕС по всеки възможен начин се стремеше да запази статуквото в полза на премиера Мариано Рахой. Според тълкуването на Брюксел, отделилите се от страните региони автоматично губят членството си в ЕС.
В Испания кампанията за независимост на Каталуния се изроди на моменти в грозни сцени на насилие.
Европейската комисия започна наказателна процедура срещу Полша в края на годината, като предложи страната да бъде лишена от право на глас при обсъждането и приемането на общностните решения.
Причината е отказът на Варшава да отмени приетите спорни съдебни реформи.
Държавите от Вишеградската група (Чехия, Словакия, Полша и Унгария) и Австрия отказват твърдо да приемат повече мигранти, а заради миграционния наплив Шенгенското споразумение все повече съществува само на хартия, отколкото в действителността. Шест страни от Шенген прилагат гранични проверки и няма изгледи скоро да ги отменят.
Бежанците
Турция все още успява да спре пришълците по пътя им към Европа. Въпреки това ЕС реши през ноември да ограничи предприсъединителните фондове за Анкара, а Европейският парламент призова за прекратяване на преговорите за присъединяване на Турция към ЕС покрай действията на властите в разрез с човешките права.
За следващата година пред ЕС остават задачите да приеме промените в миграционното законодателство, както и списък на "сигурните държави", чиито граждани не подлежат на закрила в Европа. С планираната промяна в Дъблинските споразумения може би през 2018 година ще бъдат приети и правила за законна миграция, чрез които предварително подбрани чужденци ще могат да идват, за да допринасят с труда си за европейската икономика.
В горещите точки по света хора се опитваха да се спасят с бягство. По оценки на "Амнести интернешънъл" 73 000 бежанци са потеглили през Средиземно море само през първата половина на годината, като 2000 от тях са намерили смъртта си по време на това пътуване.
В Мианма военните извършиха брутално етническо прочистване на рохингите, убивайки неуточнен още брой хора и принуждавайки над 620 000 души са избягат в съседен Бангладеш. Жестоката гражданска война в Йемен донесе глад на милиони хора в обеднялата страна.
Политическата криза във Венецуела доведе до увеличаване на сблъсъците. Опозицията във Венецуела все наградата Сахаров на ЕС.
В Зимбабве Робърт Мугабе бе отстранен от властта след 37-годишно управление.
Американският президент Доналд Тръмп обяви, че САЩ излизат от Парижкото споразумение за климата, но е възможно да започнат преговори да влезнат отново в него или за изцяло нова сделка, която да е честна за американските компании, работници и данъкоплатци.
На 6 декември президентът Тръмп призна цял Ерусалим за столица на Израел и обяви, че ще премести в града посолството на САЩ - ход, който предизвика гняв и протести в целия свят, особено в арабските и мюсюлманските страни.
Според годишната класация на агенция Асошиейтед прес, вълната от обвинения за сексуални посегателства и неуместно поведение, започнала от Холивуд и обхванала света на медиите, политиката и много други среди в САЩ, е новинарската история на 2017 г.