Българи се организираха и заминаха за Вашингтон, за да се включат в протестите. Това заяви пред Нова телевизия журналистът Евгени Веселинов. Организацията се случвала основно в социалните мрежи. 

"Днес ми се обади собственик на компания, който оказа пълно съдействие на нашите сънародници. Готов е да им занесе храна в хотелите, да даде подслон", добави той.

Според него изборите в САЩ са предизвикали разделение както между американците, така и между българите. 

"Невероятно разделение, включват се и обиди. Действително това е отражение на случващото се на изборите. Моето мнение е, че няма да се случи нищо. Тръмп имаше изказване, с което ги призова да се приберат, и всичко свърши. Това са хора, които са научени да се съобразяват с управляващите", обясни Веселинов.

Срамни, шокиращи, обезпокояващи - с тези епитети лидери от цял свят осъдиха размириците във Вашингтон, където привърженици на Доналд Тръмп нахлуха в сградата на Конгреса по време на ключово заседание.

Снимка: БТА/AP

"Нищо не може да оправдае тези опити със сила да се провали един законен и съответстващ на правомощията преход", заяви британският премиер Борис Джонсън.

"Няма да отстъпим пред насилието на тези няколко души, които искат да поставят под съмнение демокрацията. Когато в една от най-старите демокрации в света привърженици на един отиващ си президент подлагат на съмнение, чрез оръжия, законните резултати от избори, то това е атака срещу една универсална идея, заяви френският президент Еманюел Макрон.

"Вярвам в силата на институциите и на американската демокрация. Мирният преход е в центъра им", припомни председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен.

"Джо Байдън спечели изборите. Радвам се, че ще мога да работя с него в качеството му на бъдещ президент на САЩ", допълни тя. Дипломат номер едно на ЕС Жозеп Борел определи случилото се като "невиждан щурм по американската демокрация" и призова за уважаване на резултатите от американските президентски избори. Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел отбеляза, че за него е било шок да гледа случващото се във Вашингтон. "Разчитаме на САЩ, че ще позволят мирно предаване на властта на Джо Байдън", допълни той.

Снимки: БТА

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш чрез гласа на говорителя си Стефан Дюжарик каза, че "При такива обстоятелства е важно политически отговорните лица да накарат привържениците си да разберат, че е нужно да се избягва насилието и да се уважават демократичните процеси и правовата държава". Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг разкритикува шокиращите сцени във Вашингтон и призова за уважаване на резултатите от президентските избори в САЩ, спечелени от Джо Байдън.

Германският външен министър Хайко Маас заяви, че "Тръмп и привържениците му трябва в крайна сметка да приемат решението на американските избиратели и да престанат да потъпкват демокрацията". Италианският премиер Джузепе Конте припомни, че насилието е несъвместимо с упражняването на демократичните права и свободи и изрази доверие в силните институции на САЩ. Испанският премиер Педро Санчес изрази вяра в силата на американската демокрация и каза, че новото президентство на Джо Байдън ще преодолее този момент, като обедини американския народ.

Нидерландският премиер Марк Рюте определи като ужасяващи кадрите от Вашингтон и призова Тръмп да признае Байдън за бъдещ президент на САЩ още днес. Ирландският премиер Михол Мартин каза, че е наблюдавал събитията във Вашингтон с много безпокойство и изумление.

Австралийският премиер Скот Морисън каза, че е видял много "тежки за гледане" сцени в американския Конгрес и подчерта, че осъжда тези прояви на насилие и очаква с интерес мирния преход във властта в САЩ. Канадският премиер Джъстин Трюдо каза, че канадците са дълбоко обезпокоени и натъжени от атаките срещу демокрацията в САЩ. "Случилото се във Вашингтон не е правилно. Демокрация това е правото на народа да гласува и гласът му да бъде чут и след това решението му да бъде приложено по мирен начин. На всичко това не трябва да пречи една развилняла се тълпа", заяви новозеландската премиерка Джасинда Ардърн.

В изявление турското външно министерство призова всички страни в САЩ към предпазливост и умереност. В текста се изразява увереност, че САЩ ще излязат от тази вътрешна политическа криза по един зрял начин.

Снимка: БТА/AP

Президентите на Чили, Аржентина и на Колумбия, Себастиан Пинера, Алберто Фернандес и Иван Дуке осъдиха насилието във Вашингтон, допълва Асошиейтед прес. Венецулските власти пък казаха, че събитията във Вашингтон показват, че САЩ страдат от онова, което са предизвикали в други страни с политиката си на агресия.

Президентът на Бразилия Жаир Болсонаро, който е поддръжник на Тръмп, пък отново повтори, че е имало много информации за измами на изборите в САЩ, без да дава доказателства в подкрепа на твърденията си. За събитията във Вашингтон, той каза, че е проследил всичко там. Болсонаро не пропусна да припомни и, че е установил близки връзки с Тръмп, предаде Ройтерс.

Китайското посолство във Вашингтон излезе с предупреждение към китайските граждани в САЩ да са предпазливи, но без да прави друг коментар за събитията, посочва Ройтерс. От японското правителство отказаха коментар на "политическия стил на действие на Тръмп", защото това са американски вътрешни дела. Индийският премиер Нарендра Моди пък каза, че е потресен от новините от Вашингтон за бунт и насилие и изрази надежда, че ще продължи мирният преход във властта в САЩ съгласно правилата. "Не може да се допусне подкопаването на демократичния процес чрез незаконни протести".

Бивши американски президенти осъдиха твърдо насилието

избухнало вчера във Вашингтон, където привърженици на Доналд Тръмп щурмуваха сградата на Конгреса по време на ключова сесия. Бившите американски лидери - от Джими Картър до Барак Обама - определиха случилото се като срам и трагедия и разкритикуваха поведението на Тръмп, обвинявайки го, че е подпалил "фитила на бунта", предаде Франс прес.

"Историята ще си спомня за насилието в Капитолия, насърчено от един президент, който не престана да лъже за изхода от изборите, като за един момент на безчестие и на позор за нашата страна", заяви бившият президент, демократът Барак Обама.

Бившият президент, демократът Бил Клинтън пък определи случилото се като "безпрецедентна атака" срещу американските институции, подхранвана от "отровна политика, продължила над четири години". "Фитилът бе подпален от Доналд Тръмп", обобщи бившият държавен глава.

"Това е една национална трагедия и случилото се не е показателно за това какви сме ние като нация", заяви бившият президент Джими Картър, който призова за мирно развитие на събитията.

Бившият републикански президент Джордж Буш-младши пък заяви, че нахлуването на привърженици на Тръмп в Конгреса в продължение на няколко часа е събитие, достойно за "една бананова република".

"Потресен съм от безотговорното отношение на някои политически лидери от изборите насам и от липсата на уважение, засвидетелствана днес към нашите институции, нашите традиции и нашите сили на реда", подчерта Буш-младши.