НАТО и Русия споделят мнението, че са необходими още срещи по въпросите на европейската сигурност. Това съобщи генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг след днешното заседание на Съвета НАТО-Русия в Брюксел, предаде БТА.

Готови сме да насрочим поредица срещи, включително по въпроса с разполагането на ракети в Европа. Засега руската страна не можа да потвърди точен график, поясни той.

По думите на Столтенберг на днешната среща руските представители са повторили исканията НАТО да спре да се разширява и да изтегли войските си от източните държави от пакта. НАТО потвърди политиката на отворените врати и няма да се откаже от присъствието на войските си по източния фланг, посочи генералният секретар.

Той изрази надежда в близко бъдеще преговорите да продължат, дори и да не бъде възобновена дейността на представителствата на Русия към алианса и на НАТО в Москва. Столтенберг смята, че опасността от нов въоръжен сблъсък в Европа все още съществува, затова е важно разговорите да продължат. Според него, ако Русия отново използва сила срещу Украйна, НАТО ще трябва да бъде в готовност да увеличи присъствието си по източния фланг.

Украйна не създава заплаха за Русия; днешната криза бе създадена от Москва, а Киев има право на самозащита, посочи генералният секретар.

Той определи днешните разговори като открити, но не и леки. По неговите думи засега НАТО и Русия отчитат значителни различия по въпросите на европейската сигурност, чието преодоляване няма да бъде лесно. Столтенберг отбеляза като положително развитие днешното заседание и заяви, че съюзниците няма да пожалят сили за постигане на мирно решение. 

Разширяването на НАТО

Столтенберг каза, че НАТО отказва да направи компромис по въпроса за приемането на някои страни, включително Украйна, в алианса. Никога не сме приемали държава насила; готови сме на диалог, но няма да се откажем от основните принципи; единни сме за принципа, че всяка държава има право да избира пътя пред себе си, добави той.

НАТО е отбранителен алианс, категоричен е генералният секретар на алианса. Той отрече идеята за разширяване на НАТО да е акт на агресия. Разширяването на НАТО беше и остава крайъгълен камък за разпространението на свободата и демокрацията в Европа", отбеляза Столтенберг.

Процесът на разширяване на НАТО носи неприемливи рискове, на които Москва ще противостои, заяви на свой ред на пресконференция руският заместник-външен министър Александър Грушко, предаде ТАСС.

Разширяването на северноатлантическия алианс е един от факторите, които сериозно влияят на влошаването на сигурността в Европа, каза той. "Ще припомня, че през 1997 година на вратата на НАТО тропаше само една страна, която има обща граница с Руската федерация, това беше Полша. Днес в състава на НАТО влязоха много държави и техните територии по очевиден начин се използват за проекция на сила към Русия от различни географски посоки и в стратегическа дълбочина" каза висшият руски дипломат. "Това сериозно вреди на нашата сигурност и създава за нея неприемливи рискове, на които ние ще противостоим", заяви Грушко.

НАТО трябва да разбере, че рисковете от приемане на нови членове са повече от възможните предимства, категоричен е руският заместник-външен министър.

Украйна и Грузия имат много работа, за да изпълнят стандартите, необходими за членство в НАТО. Това заяви първият заместник-държавен секретар на САЩ Уенди Шърман на пресконференция след приключилото на заседанието, цитирана от ТАСС.

Не искам да говоря за амбициите на други държави, на какво разчитат, в каква времева рамка. Има процес за присъединяване към НАТО, който е много ясно заложен. Ние сме отворени за всички и без съмнение Украйна е една от онези държави, които искат да станат членове (на алианса). И те преминават през този процес, отнема известно време, трябва да се свърши много работа, за да се гарантира, че отговарят на високите стандарти на НАТО. Същото е вярно, ако говорим за Грузия, каза Шърман.