Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви, че военният съюз няма планове да изпраща бойни подразделения в Украйна на фона на съобщенията, че някои западни страни може да обмислят изпращането на войски в опустошената от война страна, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Същото заявиха и от Европейската комисия часове след изказването на френския президент Макрон, че изпращането на западни сухопътни войски в Украйна не бива да се изключва в бъдеще, но че на този етап "няма консенсус" за подобно решение.

Столтенберг каза, че "съюзниците от НАТО предоставят безпрецедентна подкрепа на Украйна. Ние правим това от 2014 г. и я засилихме след пълномащабната инвазия. Няма обаче планове за разполагане на бойни подразделения на НАТО на място в Украйна".

Председателят на словашкия парламент Петер Пелегрини каза, че Словакия няма да разполага войски в Украйна, допълва БТА.

Чешкият премиер Петър Фиала отказа да коментира, преди да замине за Париж и каза, че лидерите се срещат, за да обсъдят възможните варианти, но подчерта, че "Чешката република със сигурност не иска да изпраща войниците си в Украйна".

Стана известно и че полският президент Анджей Дуда е заявил, че идеята за изпращане на военни в Украйна не е предизвикала ентусиазъм, предаде УНИАН. 

"Най-разгорещената дискусия се разгърна около въпроса за изпращането на войници в Украйна. И тук също нямаше абсолютно никакво съгласие", цитира Полското радио думите на полския президент Анджей Дуда.

Френският президент Еманюел Макрон вчера каза, че изпращането на западни войски на място в Украйна не бива да бъде "изключвано" в бъдеще.

Въпреки че изключи предприемането на военни действия от страна на НАТО, Столтенберг заяви пред АП, че "това е война на агресия от страна на Русия срещу Украйна, която откровено нарушава международните закони. Съгласно международните закони Украйна, разбира се, има правото на самоотбрана и ние имаме правото да ги подкрепяме в отстояването на това право".

Алиансът НАТО предоставя на Украйна само несмъртоносна помощ и подкрепа като медицински консумативи, униформи и зимна екипировка, но някои членове изпращат оръжия и боеприпаси на двустранен принцип или групово, посочва АП. Всяко решение за изпращане на войски ще изисква единодушна подкрепа от всички страни членки.

В ЕС няма решение за изпращане на войски в Украйна, заяви говорител на Европейската комисия

На равнище ЕС няма решение за изпращане в Украйна на войски, включително пехота, заяви днес говорител на Европейската комисия на пресконференция в отговор на въпрос, свързан със снощните изявления на френския президент Еманюел Макрон.

Говорителят приветства обявената от френския президент коалиция за доставка на ракети с голям обсег и посочи, че Украйна има нужда от такова оръжие. Доставки на оръжие от държави извън ЕС се обсъжда, европейските страни решават дали общият бюджет може да покрива подобни разходи, допълни той.

Видовете военна подкрепа за Украйна са суверенно решение на държавите от ЕС, каза говорителят. ЕС прие решение да подкрепи Украйна с всичко необходимо, за да спечели тя войната, в която се отбранява срещу руското нападение. Държавите от ЕС потвърдиха това решение многократно. Само част от оказваната помощ преминава през равнището на ЕС, поясни той. Оказваната двустранна помощ се преценява от държавите в ЕС, тяхна е оценката с какво най-добре могат да подкрепят Украйна, обобщи говорителят.

Кремъл: Изпращането на войски на НАТО в Украйна би означавало конфликт между Русия и НАТО

Кремъл днес предупреди, че ако европейските членове на НАТО изпратят войски да се бият в Украйна, това ще направи неизбежен конфликта между Русия и НАТО, предаде Ройтерс.

Френският президент Еманюел Макрон вчера спомена възможността за изпращане на войски от европейските страни в Украйна, въпреки че предупреди, че на този етап няма консенсус, докато съюзниците се съгласиха да увеличат усилията си за доставяне на повече боеприпаси на Киев.

"Самият факт на обсъждане на възможността за изпращане на определени контингенти в Украйна от страните от НАТО е много важен нов елемент", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Запитан за казаното от Макрон, Песков каза пред репортери, че ако се случи така, че войските на член на НАТО се сражават в Украйна, то разговорите ще трябва да се променят към неизбежността от конфликт между НАТО и Русия. 

Северна Корея е изпратила 6700 контейнера с боеприпаси на Русия

Северна Корея е изпратила на Русия около 6700 контейнера с боеприпаси от юли насам, за да подкрепи войната ѝ срещу Украйна - белег, че прехвърлянията на оръжие между Пхенян и Москва не са спрели и все още продължават, заяви пред южнокорейската агенция Йонхап министърът на отбраната на Южна Корея Шин Уон-сик.

Министърът заяви, че контейнерите може би съдържат повече от три милиона 152-мм снаряда. Според него е възможно да са били изпратени и 122-мм снаряди или комбинация от двата вида, но "във всеки случай може да се каже, че се били изпратени поне няколко милиона снаряда".

Стотици севернокорейски заводи за боеприпаси работят на около 30% от капацитета си поради липсата на суровини и електричество, но тези, които произвеждат снаряди за Русия, "работят на пълни обороти", допълни министърът, без да уточни източника на информация.

Сеул и Вашингтон обвиняват Пхенян и Москва, че търгуват помежду си с оръжие, и заклеймиха Севера за това, че доставя въоръжение за руските войски в Украйна. И двете страни отхвърлят обвиненията, макар и едновременно с това да са поели ангажимент да засилят военното сътрудничество помежду си.

В петък Държавният департамент на САЩ съобщи, че Северна Корея от септември насам е доставила повече от 10 хил. контейнера с боеприпаси или свързани продукти на Русия.

В замяна Северът е получил около 9000 контейнера, предимно с хранителни запаси, което според министър Шин ѝ е помогнало да стабилизира цените им.

Служител от Министерството на отбраната в Сеул заяви, че не може да потвърди числата, но цитира Шин, заявявайки, че Русия е изпратила на Северна Корея с около 30% повече контейнери от юли насам в сравнение с изпратените в обратна посока.

Отделно от това Шин посочи, че Северът може да изстреля още следващия месец нов сателит в Космоса, като Москва продължава да ѝ предоставя техническа помощ в тази връзка.

"Не е ясно доколко и каква помощ ще осигури Русия, но колкото по-зависима става тя от севернокорейските снаряди, толкова по-голямо ще е равнището на предоставените руски технологии", заяви министърът на отбраната на Южна Корея.