Силното земетресение в Турция с магнитуд 6.2 по скалата на Рихтер бе усетено особено осезаемо в Източна и Южна България. Хора от Свиленград, Хасково, Шумен, Бургас, Варна и Русе съобщиха в социалните мрежи, че по високите етажи разлюляването е било продължително. Трусът беше усетен включително и в София. 

"Помислихме, че ще се случи най-страшното. Много силен, в продължение на секунди, разтресе всичко", споделиха за 24rodopi.com кърджалийци, живеещи по високи етажи на жилищните сгради. "Продължи около минута, беше доста страшно. Трусът първо намаля, след това отново се усили, направо сградите скърцаха. Веднага разбрахме, че епицентърът е в Турция", добавят кърджалийци пред изданието.

В Бургас граждани, изплашени от труса, усетен и по ниските етажи на сградите, са излезли навън. Мнозина пък са получили и предупреждения по мобилните си телефони за възможни вторични трусове. Местното издание "Флагман" добавя, че е имало страх у хората, но не се наблюдава паника по улиците. Включили са се някои алармени инсталации. 

Докато работех пред компютъра, всичко започна да се тресе. Започнах да виждам размазано, а след това и столът ми започна да се върти. Оказа се, че голяма част от хората в Бургас също са усетили земетресението и обсъждат колко силно е било", коментира жителка на Бургас пред Vesti.bg.

Сеизмолози също докладват, че трусът е усетен на територията на цяла България. Особено силно обаче у нас трусът е усетен в Източна и Южна България, като хора от Свиленград, Хасково, Бургас, Варна и Русе съобщават, че по високите етажи разлюляването е било продължително.

Потребител от София, живеещ на деветия етаж, съобщи, че трусът се е усетил много силно, като описва усещането така - "дълги клатушкащи се вълни, към минута, играеха щори и вратата наляво надясно". Друг съобщава: "И нас в София по-високите етажи здраво ни люшна". 

"Ранно предупреждение???? Нотификацията дойде точно, когато започна да се клати блокът", споделя в социалната мрежа Facebook пловдивчанка. Друга пък контрира: "Усети се и беше почти минута.... Телефонът предупреди няколко секунди преди да разлюлее...." Трети коментар гласи, че "в Пловдив беше доста продължително и се усети на два пъти усилване и затишие!". 

В социалните мрежи потребители споделят също, че са усетили труса в Благоевград, Габрово, СвищовЯмбол, Стара Загора, Радомир и в редица други градове. "На високите етажи се е усетил и в Казанлък, но на ниското не сме! Иначе имаше известие на телефона за земетресението", добавят жители на Града на розата. 

По данни на Европейско-средиземноморския сеизмологичен център (EMSC) е имало две вторични земетресения с магнитуд над 5 в Западна Турция в района на Мраморно море.

Според Националния сеизмологичен център към Националния Институт по Геофизика, Геодезия и География - БАН най-силният трус е с магнитуд от 6,3 бала по скалата на Рихтер. Епицентърът е на 140 км от град Малко Търново, на 200 км от град Бургас и на 460 км от град София.

Член-кореспондент проф. Николай Милошев - директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география при Българската академия на науките (НИГГГ-БАН), каза пред БТА, че "след такова земетресение е обичайно да има и последващи трусове, като има вероятност те продължат и с месеци, но ще е добре, ако са с намаляващ магнитуд".

По думите му "на практика се оказва, че земетресението от Турция е усетено почти в цяла България, включително в София, в Шумен, във Варна, както и в цяла Южна България". Вероятно в Северозападна България може и да не е усетено, защото е най-далече като разстояние, каза директорът на НИГГГ-БАН.

Той уточни, че преди да стан силното земетресение в 12:49 часа българско време, с епицентър в Мраморно море, 30 минути преди него е имало и по-слабо земетресение с магнитуд от 3,9. То е било регистрирано в 12:13 часа. 

Проф. Николай Милошев обясни, че второто земетресение, регистрирано малко на юг от Истанбул, в Мраморно море, се води в категорията на средно силните. Това е силно сеизмичен район, но сега има последващи трусове, като към момента те са между пет и шест. 

ИЗБРАНО