Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел нарече днес украинската офанзива в Курска област "тежък удар" срещу руския президент Владимир Путин, предаде ДПА, като се позова на негов пост в платформата "Екс".

Ръководителят на европейската дипломация се обяви също така в подкрепа на премахване на териториалните ограничения за използване на западни оръжия от страна на Украйна. Някои страни, доставили оръжията, настояват те да се използват само на украинска територия, отбелязва агенцията.

"Офанзивата на Украйна в Курска област е тежък удар срещу наратива на руския президент Путин", написа Борел в "Екс", като добави: "Премахването на ограниченията за използване на военна мощ срещу участващата в агресията срещу Украйна руска армия, в съответствие с международното право, би имало няколко важни ефекта", включително засилване на украинската самозащита, спасяване на човешки живот и напредък в усилията за мир.

"ЕС подкрепя изцяло борбата на Украйна срещу руската агресия", подчерта Борел, цитиран от БТА.

Служителите на руските избирателни секции, които се подготвят за местните избори в граничещата с Украйна Курска област, пък ще получат бронежилетки и каски, предаде ДПА, като се позова на регионалната избирателна комисия.

В съобщението пише още, че ще бъдат създадени допълнителни избирателни секции за разселените заради украинската военна операция в региона местни жители.

В много руски региони между 6 и 8 септември са насрочени избори за губернатори и местни парламенти. Централната избирателна комисия на Русия обаче взе решение за предсрочно произвеждане на изборите в граничещите с Украйна Курска, Белгородска и Брянска област, отбелязва ДПА.

Междувременно дойде новината, че швейцарското правителство е решило страната да се присъедини към следващия, 14-и пакет санкции на Европейския съюз срещу Русия, предаде Ройтерс.

Мерките съдържат изясняване на забраните за руски диаманти, които по този начин се хармонизират на международно равнище, се казва в изявление от днес на Швейцарския федерален съвет (правителство).

Той каза още, че също така е удължил сроковете за предоставяне на изключения по отношение на изтеглянето на инвестиции от Русия.

Швейцария ще участва и в две инициативи на Европейския съюз в областта на сигурността, насочени към укрепване на сътрудничеството между въоръжените сили, в опит да се повиши отбранителният капацитет на неутралната държава.

Швейцарското правителство заяви, че е взело решение страната да участва в проектите, принадлежащи към Постоянното структурирано сътрудничество на ЕС (ПЕСКО) "Военна мобилност" и "Федерация на киберпространствата", предава БТА.

Това е съвместимо с неутралитета на Швейцария, подчерта Федералният съвет и обясни, че военната инициатива ще улесни обработката на заявленията за трансграничен транспорт и движение, а другата има за цел да подобри сътрудничеството в областта на киберотбраната.

"Опростяването на процедурите ще има положителен ефект върху мисиите на Швейцария в чужбина, например в контекста на обучението или военното насърчаване на мира", заяви правителството.

Около 25 държави от ЕС участват във военната мобилност, която се координира от Нидерландия. Канада, Норвегия и Съединените щати участват като трети страни, се казва в изявлението.

По-рано швейцарското правителство заяви, че Конфедерацията ще се присъедини към Европейската организация за киберсигурност, за да засили защитата си срещу хакери и онлайн атаки.

По-рано тази година Швейцария регистрира увеличение на кибератаките и дезинформацията в навечерието на срещата на върха за мир в Украйна, на която бе домакин през юни, отбелязва Ройтерс.

Присъединявайки се към Европейската организация за киберсигурност, страната ще получи информация за актуални технологични решения и разработки, както и достъп до мрежи от експерти, заяви швейцарското правителство.

В Европейската организация за киберсигурност членуват 300 големи и малки компании, университети и изследователски центрове, както и държави от континента.