Канцлерът Олаф Шолц потвърди, че проверките по германските граници ще продължат възможно най-дълго, предаде ДПА, цитирана от БТА.

"Ще правим това толкова дълго, колкото е необходимо. И това ще бъде много дълго време", заяви Шолц в специално предаване на телевизионния канал Ер Те Ел, излъчено снощи. Въпреки това той призна, че проверките "в момента предизвикват голямо раздразнение".

От 16 септември на всички германски граници се извършват проверки, за да се намали броят на неразрешените влизания.

Нови проверки бяха въведени на сухопътните граници с Дания, Белгия, Нидерландия и Люксембург. От края на юли вече има временни проверки на границата с Франция заради Олимпийските игри.

На границите с Полша, Чехия, Австрия и Швейцария контролът е по-строг от по-отдавна. Германската вътрешна министърка Нанси Фейзър обоснова решението за въвеждане на контрол по германските граници с високия брой незаконно влизащи в страната мигранти, както и с претоварената система за предоставяне на убежище.

Германия не е единствената страна, която в момента засилва граничния контрол. Още осем държави от Шенгенското пространство са поставили контролно-пропускателни пунктове на границите си. От 2006 г. насам в Шенген са въведени общо 441 мерки за контрол. Лидер е Франция: след ислямистките терористични нападения от 2015 г. и 2016 г. Париж си запази правото да извършва постоянен контрол по френските сухопътни граници. Германия пък контролира от 2015 година границата с южната си съседка Австрия - с цел да намали броя на търсещите убежище и да ограничи риска от тероризъм. Австрия на свой ред контролира границите си със Словакия, Чехия, Унгария и Словения - със същата обосновка.