Канцлерът на Германия Олаф Шолц заяви, че е против в този момент, по време на война, Украйна да получи покана за присъединяване към НАТО "сега и веднага", предаде украинската държавна информационна агенция УНИАН.

По този начин германският канцлер отказа да откликне на призива на украинския президент Володимир Зеленски за отправяне на покана към Киев към да се присъедини към алианса. Искането за поканата се съдържа в "Плана за победа", представен наскоро от Зеленски, предадоха новината от Германия Франс прес и БТА.

"Важно е да се си дадем сметка, че една страна във война абсолютно не може да стане член на НАТО. Всеки го знае, няма разногласия по този въпрос. А в НАТО обикновено поканата бързо се свързва с членство", заяви Шолц по телевизия ZDF цитира го и украинската държавна информационна агенция УНИАН.

Той припомни, че по време на срещите на върха на алианса във Вилнюс миналата година и във Вашингтон тази година лидерите са начертали перспектива за присъединяване на Украйна, но когато съюзниците решат това и условията за това са налице. "Но мисля, че отвъд това понастоящем няма нова нужда от взимане на решение", каза той.

Миналата седмица Зеленски поиска покана от алианса още сега, което ще бъде единствената и истинска гаранция за сигурността на страната му. Той поиска и западните страни да вдигнат ограниченията за използване на оръжия, които предоставят на Украйна, за да нанася тя удари по Русия, както и да разположат на украинска територия неядрени оръжия за разубеждаване. Нито едно от тези искания засега не среща единодушна подкрепа от страна на съюзниците, отбелязва Франс прес.

По време на интервюто тази вечер Шолц потвърди позицията си, че НАТО трябва да избягва да стане страна в конфликта, подет от Русия срещу Украйна през февруари 2022 г. Той също така повтори противопоставянето си на доставката на германски ракети "Таурус" с голям обсег, които биха могли да достигнат цели, разположени далеч в руската територия - нещо, което Украйна от доста време иска.

Според него по време на продължаващата война е необходимо да се предприемат "балансирани действия", които не само трябва да гарантират подкрепа за Украйна, но и да предотвратят по-глобален конфликт - по-специално между Русия и НАТО.

По-рано УНИАН съобщи, като се позова на публикация в "Политико", че против приемането на Украйна в НАТО се обявяват 7 от страните, членки на алианса.

Сред тях са САЩ, Германия, Унгария, Белгия, Словения, Словакия и Испания. От офиса на президента Володимир Зеленски отрекоха тази информация.

Освен това САЩ също заявиха, че не са готови да отправят покана към Киев за членство в пакта. По думите на постоянния представител на САЩ в НАТО от администрацията на президента Байдън - Джулиън Смит, в алианса още не са достигнали до момента, когато към Украйна да бъде отправена покана за присъединяване, пише УНИАН.