Шарл Мишел: ЕС с рекордни стойности за отбрана, с 30 млрд. евро повече, отколкото през 2022 г.
Взети заедно страните от ЕС отделят 1,5 процента от брутния си вътрешен продукт (БВП) за отбранителния сектор, което е далеч от целта от 2 процента, определена от НАТО
Разходите за отбрана в Европейския съюз през тази година са достигнали рекордно високи стойности от около 270 млрд. евро, което е с около 30 млрд. евро повече, отколкото през 2022 г., заяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел пред Европейската агенция по отбрана (EАО), предаде Франс прес.
Това е деветата поредна година на ръст на отбранителните разходи на държавите от ЕС, в момент, когато няколко от тях настояват за значително увеличение на тези разходи заради войната на Русия в Украйна.
През 2022 г. шест от 27-те държави членки са увеличили отбранителните си разходи с повече от 10 процента, а в случая с Швеция - държава, която очаква ратификация на членството си в НАТО - дори с повече от 30 процента.
Франция, от друга страна, е увеличила отбранителните си разходи само с 0,7 процента през 2022 г., според EАО, специализираната агенция на ЕС по въпросите на отбраната.
Взети заедно страните от ЕС отделят 1,5 процента от брутния си вътрешен продукт (БВП) за отбранителния сектор, което е далеч от целта от 2 процента, определена от НАТО. Двадесет и две държави от ЕС са членки и на НАТО.
По данни на ЕАО за инвестиции в отбранителния сектор са били отделени около 58 млрд. евро.
С около "60 млрд. евро годишно можем да направим големи неща", добави Мишел в изказването си пред ЕАО в Брюксел. Той каза, че трябва да се започне с "единен пазар в областта на отбраната", за да се избегне разпиляването на ресурси, дублирането в някои области на производството и да се постигнат икономии от мащаба.
За да се постигне това, EАО трябва да се превърне в "истинско европейско министерство на отбраната", предложи председателят на Европейския съвет.
По думите му отбранителната индустрия в Европа трябва също да стане по-видима.
"При положение че на нашия континент бушува война, можем да гарантираме дългосрочни договори" за тези производители, увери Мишел, според когото посланието на 27-те е ясно: "произвеждайте и ние ще купуваме". Що се отнася до финансирането, Мишел спомена стартирането на програма за заеми за отбрана в Европа.
Въпреки целият този ръст европейската отбранителна промишленост не разполага с достатъчен капацитет, за да отговори на търсенето от страна на Украйна. ЕС се ангажира да достави 1 милион снаряда на Украйна до март следващата година, но тази амбициозна цел вече изглежда непостижима.
"Нашите въоръжени сили трябва да са готови да отговорят на изискванията на новата епоха", заяви от своя страна шефът на европейската дипломация Жозеп Борел, цитиран в прессъобщение на ЕАО.
Въпреки това ЕС показва "сериозни недостатъци" по отношение на отбранителните способности и "продължаваме да изоставаме от другите играчи" в тази област, призна Борел. Така например, Русия планира да увеличи военните си разходи с 67 процента през 2024 г. до около 30 процента от своя БВП, посочва АФП.