Сергей Рябков: Отказът на САЩ да приемат исканията на Русия за сигурността води до безизходица в преговорите
Генералният секретар на НАТО Столтенберг каза, че не приемат неприемливо е искането на Русия НАТО да подпише документ, с който обещава, че повече няма да се разширява
Руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков заяви днес, че отказът на Съединените щати да приемат ключови искания на Русия за сигурността е вкарал преговорите в безизходица, предадоха Ройтерс и ТАСС.
Рябков каза в интервю за телевизия Ар Ти Ви Ай, че не вижда причина да се организира нов кръг преговори в близко бъдеще за гаранциите за сигурността. По думите му Русия не е сигурна, че САЩ и НАТО са готови на отстъпки в сигурността, но диалогът продължава по различни линии и на различни нива.
По-рано Кремъл определи като "неуспешни" преговорите на Русия тази седмица със САЩ и НАТО за сигурността и каза, че има разногласия по основни въпроси.
Рябков заяви, че не може да се изключи възможността за разполагане на руска военна инфраструктура в Куба и Венецуела, ако напрежението със САЩ се повиши, посочва Асошиейтед прес. Според него това зависи от американските действия. По думите му руският президент Владимир Путин е предупредил, че Москва може да предприеме военно-технически мерки, ако Вашингтон я провокира и засили военния натиск върху нея.
По-рано генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг на пресконференция след среща с президента на Естония Алар Карис в централата на пакта в Брюксел заяви, че неприемливо е искането на Русия НАТО да подпише документ, с който обещава, че повече няма да се разширява. По неговите думи пактът остава в готовност да обсъди с Москва конкретни предложения, свързани с подобряването на европейската сигурност.
След завземането на Крим от Русия през 2014 г. НАТО за първи път разположи в Естония, Литва, Латвия и Полша бойни сили. Целта на това повишено присъствие не е създаване на заплаха за съседните страни, а сдържане на нападение срещу държава от пакта, поясни Столтенберг.
Финландия и Швеция отговарят на повечето изисквания за членство в НАТО и биха могли да се присъединят много бързо към алианса, ако пожелаят, заяви още генералният секретар на НАТО.
Столтенберг отбеляза, че подобно решение е в ръцете на Хелзинки и Стокхолм, както и на 30-те държави от НАТО. Ако има политическа воля, целият процес може да приключи много бързо, обобщи генералният секретар.
Кремъл: Евентуални американски санкции срещу Путин ще са като скъсване на отношенията
Евентуални санкции на САЩ срещу президента на Русия Владимир Путин в случай на руска агресия срещу Украйна "биха прекрачили границите" и "ще са сравними със скъсване на отношенията". Това заяви Кремъл във връзка с американски законопроект за санкции срещу Москва, предадоха осведомителните агенции.
"Въвеждане на санкции срещу един държавен глава и срещу главата на Русия (. . .) е мярка, прекрачваща границите, която е сравнима със скъсване на отношенията", каза пред журналисти прессекретарят на Путин Дмитрий Песков.
"Какво е готова да прави Русия? Русия винаги е готова и винаги ще прави това, което най-добре отговаря на интересите на страната ни". Така Песков отговори на въпрос на ТАСС дали Москва има готовност в случай на подобни действия от страна на Вашингтон да предприеме огледални мерки, включително санкции срещу президента на САЩ Джо Байдън.
Москва има крайно отрицателно отношение към проекта за нови антируски санкции, който затруднява преговорите по сигурността на Русия със Запада, посочи говорителят на Кремъл.
"Подобни документи и изявления (. . .) не съдействат за по-нататъшно търсене на взаимноизгодни решения, не съдействат за формиране на конструктивна атмосфера", каза Песков.
Санкционният проект на сенатори демократи от САЩ, предвиждащ наказания по-специално за Путин и висши руски служители, бе представен вчера, в навечерието на днешната среща във Виена на Постоянния съвет на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) - третия и последен етап от интензивните дипломатически усилия за предотвратяване на конфликт в Украйна. Русия уверява, че няма намерение да нападне Украйна, но е разположила край границите й десетки хиляди войници и настоява за договор, забраняващ приемането на Киев в НАТО - искане, смятано от Запада за неприемливо.