Трите партии, които планират да сформират правителство в Германия, обявиха на пресконференция в сряда в Берлин, че са финализирали споразумение за управляваща коалиция.

Сделката идва, след като 21 представители на трите партии - лявоцентристките социалдемократи (SPD), природозащитниците от Зелените и фокусираните върху бизнеса Свободни демократи (FDP) - се срещнаха за заключителните преговори по-рано през деня.

Социалдемократът Олаф Шолц, досегашен министър на финансите в правителството на Ангела Меркел, представи основните линии на споразумението за коалиционно правителство, предадоха световните агенции.

Споразумение, което според Шолц ще сложи край на ерата на Меркел.

Преговорите бяха проведени в "приятелска, но интензивна атмосфера, атмосфера, пълна с доверие", каза Шолц.

Трите партии ще получат съответно шест, пет и четири министерски поста, като в самото споразумение имена не се съобщават. Шолц ще е федерален канцлер. Той трябва да бъде утвърден от германския парламент идната седмица.

Какви са някои от акцентите в сделката?

  • Страните се споразумяха, че Германия в идеалния случай ще прекрати използването на въглищата до 2030 г., вместо през 2038 г.
  • Увеличаване на железопътния товарен транспорт с 25% и достигане до поне 15 милиона електрически коли по пътищата до 2030 г.
  • Настояване за приемане на такса за европейски въздушни пътувания като тази, която вече е в сила в Германия.
  • Имигрантите могат да кандидатстват за гражданство след пет години и допускане на двойно гражданство, огромна промяна за хиляди етнически турци, много от които остават чужди граждани след десетилетия в Германия, отбеляза DW.
  • Увеличаване на минималната работна заплата до 12 евро на час.
  • Планира се легализиране на регулирана продажба на канабис, чиято продажба в специално одобрени за целта магазини ще бъде предназначена само за възрастни.

Партиите също така са се споразумели за целта да се построят 400 000 нови апартамента годишно, за да се борят с жилищната криза; да намалят възрастта за гласуване до 16 години и да създадат имиграционна система, базирана на точки, за привличане на квалифицирани работници.

Съпредседателят на Зелената партия Робърт Хабек каза, че съвместяването на "благосъстоянието със защитата на климата" ще бъде в основата на политиките на новото правителство.

Лидерът на СвДП Кристиан Линднер отбеляза, че партиите "поемат отговорност за страна в тежка ситуация и че в Германия има воля и желание за промяна".

"Наша задача е да модернизираме тази страна заедно", добави той.

Какво още влиза в споразумението

При новото правителство Германия ще остане част от договореностите на НАТО за споделяне на ядрени оръжия, предаде Ройтерс, на която се позова БТА. "Искаме Германия . . . да изпълнява ангажиментите си към НАТО", се казва в документа.

"Доколкото ядрените оръжие играят роля в стратегическата концепция на НАТО, Германия има интерес да участва в стратегическите обсъждания и процесите на планиране", се посочва в споразумението.

Социалдемократите,  Зелените и Свободните демократи се споразумяха също да засилят икономическия и паричния съюз на Европейския съюз и изявиха готовност за промяна на фискалните правила на общността. Освен това, те смятат, че Европейският съвет би трябвало да бъде реформиран, за да действа по-единно и ефективно.

Според коалиционната сделка, трите партии искат да увеличат обществените инвестиции в зелените технологии и цифровизацията. Същевременно, новата коалиция иска да се върне към правилата за бюджетни икономии и строги ограничения върху дълга през 2023 г., допълва Франс прес.

За двойното гражданство

Споразумението предвижда Германия да позволи множественото гражданство и да опрости процеса на придобиване на германско гражданство.

"Като правило натурализацията би трябвало да бъде възможна след пет години, а при специални постижения в интеграцията - след три години", е записано в документа.

Времевото изискване за натурализация в момента е осем години, а при специални постижения в интеграцията може да бъде скъсено на шест, се отбелязва в споразумението.

Здравната криза

При представяне на коалиционната сделка Шолц заяви, че един милиард евро ще бъдат деблокирани за здравните работници. Страната също така трябва да проучи евентуално разширяване на обхвата на изискването за задължителна ваксинация, поясни Шолц.

Задължителната ваксинация е в сила вече за армията и скоро ще бъде в сила и за здравните заведения, каза социалдемократът.