САЩ правят ревизия на военните отношения с Китай, Пентагонът си поръчва 375 изтребителя F-35
Взаимодействията между американската и китайската армии са толкова деликатни, че инцидентите често не се оповестяват публично
Според трима служители в областта на отбраната най-високопоставеният американски генерал е наредил да се направи цялостен преглед на военните взаимодействия на САЩ с китайските сили през последните пет години, тъй като се засилва загрижеността за настъпателното поведение на Пекин в Индо-Тихоокеанския регион, съобщи Си Ен Ен.
Още по темата
Със започването на прегледа председателят на Обединения комитет на началник-щабовете Марк Мили се стреми да получи подробна представа за всички взаимодействия между двете армии, особено за тези, които биха могли да се считат за "опасни" или "непрофесионални" поради това, че китайски самолети или кораби действат твърде близо до американски военни средства. Длъжностни лица са съобщили, че целта е да се направи солиден преглед на всички промени в моделите на китайската военна дейност.
"Китай е във възход, икономически и военен, от повече от десетилетие. Те станаха по-смели в Тихия океан", казва Мили в писмено изявление. "Поддържането на открити линии за комуникация и управлението на конкуренцията ще намалят стратегическия риск. Фокусът на американската армия е върху модернизацията и готовността. Нашата мрежа от партньори и съюзници е източник на сила".
Взаимодействията между двете армии са толкова деликатни, че инцидентите често не се оповестяват публично. Например през юни американски транспортен самолет С-130, управляван от специалните сили на САЩ, е имал някакъв вид среща с китайски самолети, но Пентагонът не е признал публично за инцидента.
Мили е поискал първоначален вътрешен преглед на персонала преди видеоконферентния си разговор с китайския си колега генерал-полковник Ли Цзочен на 7 юли. "Генерал Мили обсъди необходимостта от отговорно управление на конкуренцията и поддържане на открити линии за комуникация. Генерал Мили подчерта важността на участието на китайската армия в съдържателен диалог за подобряване на кризисните комуникации и намаляване на стратегическия риск", се казва в изявление, публикувано от офиса на Мили малко след разговора.
Очаква се прегледът да продължи с фокус върху това САЩ да имат пълна представа за военните възможности и намерения на Китай.
Противодействието на Китай е ключов стратегически приоритет на САЩ и миналия месец американският министър на отбраната Лойд Остин предупреди Пекин за поредица от принудителни, агресивни и опасни действия, които застрашават стабилността в цяла Азия, и обеща, че САЩ ще подкрепят партньорите си, за да устоят на всеки натиск.
"Държавите от Индо-Тихоокеанския регион не трябва да се сблъскват с политическо сплашване, икономическа принуда или тормоз от страна на морските милиции", заяви Остин.
Той изброи поредица от области, в които, според него, Китай налага натиск върху съседите си, включително изпращане на голям брой военни самолети в небето близо до Тайван, опасно прехващане на патрулни самолети на съюзници на САЩ и незаконни риболовни операции, които "разграбват ресурсите на региона".
Междувременно стана известно, че министерството на отбраната на САЩ е близо до споразумение с Lockheed Martin Corp за около 375 изтребителя F-35 за три години, съобщиха три източника, на фона на очакванията за увеличение на цената на най-разпространената версия на самолета поради по-малките количества и инфлацията, предаде Ройтерс.
Първият F-35A е струвал 221 млн. долара, когато слиза от производствената линия през 2007 г. Оттогава насам производствените количества се увеличиха, което помогна цената на невидимия изтребител от пето поколение да спадне до 79 млн. долара, тъй като той спечели купувачи.
Ако бъде постигнато споразумение, окончателните цени няма да бъдат фиксирани в продължение на няколко седмици, ако не и месеци, но крайната обща стойност е в диапазона около 30 млрд. долара.
F-35 се предлага в три конфигурации: модел А за ВВС на САЩ и съюзниците на САЩ; модел F-35 B, който може да се справя с късо излитане и вертикално кацане; и самолети F-35C за кацане на самолетоносачи.
Предишната тригодишна "блокова покупка" на Пентагона, подписана през 2019 г., е за 478 изтребителя F-35, което позволява на Lockheed да купува по-големи количества компоненти, за да намали разходите с около 8%, до 34 млрд. долара, в сравнение с договарянето на годишни договори.
Ръководителите на Lockheed заявиха, че всяка държава, която има изтребител F-16, предшественик на F-35, е потенциален клиент.
F-35 има няколко скорошни успеха в конкурси за реактивни изтребители, включително във Финландия, Швейцария и Германия. Сред потенциалните клиенти са Гърция и Чешката република.
Чуждестранните военни продажби като тези на F-35 се смятат за междуправителствени сделки, при които Пентагонът действа като посредник между изпълнителя на отбранителни дейности и чуждестранното правителство.
Програмата за самолети F-35 представлява около 27% от приходите на Lockheed, припомня Ройтерс.