САЩ потвърдиха, че Северна Корея е изпратила 3000 военнослужещи в Русия
Германия и Австрия извикаха ръководителите на севернокорейските дипломатически мисии в Берлин и Виена
Американският министър на отбраната Лойд Остин обяви днес, че има доказателства, че Северна Корея е изпратила свои войници в Русия, предаде Асошиейтед прес. Ако тези войници участват на страната на Москва във войната срещу Украйна, това ще бъде "много сериозен проблем" и ще има "потенциални последствия", каза Остин, цитиран от АП и БТА.
Ръководителят на южнокорейското разузнаване информира депутати в Сеул, че 3000 севернокорейски войници вече са в Русия, където участват в обучения с дронове и друго оборудване, като впоследствие те ще бъдат изпратени на бойното поле в Украйна.
"Виждаме доказателства, че севернокорейски войници са били изпратени в Русия. Предстои да се види какво точно правят там", каза шефът на Пентагона Остин пред репортери в италианската столица Рим, където бе на посещение. Това бе първото потвърждение от страна на САЩ, че Пхенян е изпратил свои войници в Русия.
"Ако те бъдат въвлечени във войната и имат намерение да участват в тази война от името на Русия, това е много, много сериозен проблем, който ще има отражение не само в Европа, но и в Индо-тихоокеанския регион", каза Остин.
По-късно говорителят на Белия дом Джон Кърби каза, че САЩ вярват, че поне 3000 севернокорейски войници са пристигнали с кораб в средата на октомври във Владивосток.
"След това тези войници са пътували до редица военни бази в Източна Русия, където са преминали обучения. Все още не знаем дали те ще влязат в бой на страната на руската армия, но има такава обезпокоителна вероятност", каза говорителят.
Кърби посочи, че те могат да се насочат към Западна Русия и да влязат в битка срещу украинските сили.
Министър Остин оцени изпращането на войници като "следващата стъпка", която Пхенян е предприел, след като вече е снабдил Русия с оръжия. По думите му Северна Корея е напът да понесе последствия за пряката си помощ за Москва. Той не предостави допълнителна информация, като каза само, че експертите анализират ситуацията.
По-рано този месец южнокорейското разузнаване първо разкри, че руските военноморски сили са приели 1500 войници от специалните части на Северна Корея. Украинският президент Володимир Зеленски каза, че неговото правителство разполага с разузнавателна информация, че 10 000 севернокорейски войници са подготвяни за присъединяване към руските сили.
Русия и Северна Корея отхвърлят твърденията за изпращането на военнослужещи от Пхенян на фронта в Украйна. През последните две години Пхенян и Москва рязко засилиха сътрудничеството си, а през юни подписаха мащабно споразумение в областта на отбраната, според което двете страни трябва да използват всички налични средства, за да предоставят незабавна военна помощ една на друга, ако някоя от тях бъде нападната.
Южнокорейски официални представители изказват притеснения, че Русия може да възнагради Северна Корея с напреднала военна технология, която ще подсили ядрените и ракетни програми, ориентирани към Сеул. Южна Корея заяви вчера, че планира да отговори, като изпрати оръжия на Украйна.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте предупреди, че изпращане на севернокорейски войници в Украйна би било знак за "значителна ескалация". Той съобщи, че е поискал от южнокорейския президент да изпрати експерти в Брюксел, които да предоставят на алианса актуална информация.
Законодатели в Сеул казват, позовавайки се на информация от ръководителя на разузнаването, че до декември Пхенян планира да изпрати общо 10 000 войници в Русия. Освен това според Южна Корея войниците са обучавани как да боравят с дронове, но все още не са включени в бойните действия.
Според разузнавателната информация на Суел руските военни имат високо мнение за бойния дух и физическата сила на севернокорейските войници, но смятат, че те не разбират достатъчно добре модерните методи за водене на война, което би могло да доведе до тежки загуби на жива сила.
Южнокорейското разузнаване твърди още, че Северна Корея премества членовете на семействата на войниците, избрани да бъдат изпратени в Русия, на специални места, за да ги изолира. Според Сеул властта в Пхенян е скрила от гражданите своя план за изпращане на военнослужещи в Русия.
Британският министър на отбраната Джон Хийли заяви след среща с германския си колега Борис Писториус в Лондон, че е много вероятно Пхенян да е изпратил войски в Русия. Писториус каза, че международните конфликти стават "все по-близки един с друг и са свързани помежду си", което увеличава предизвикателствата в справянето с тях.
Германия и Австрия извикаха ръководителите на севернокорейските дипломатически мисии в Берлин и Виена във връзка със засилващите се опасения, че Пхенян е изпратил войски и оръжие в помощ на руските военни усилия в Украйна, предаде Ройтерс.
"Ако съобщенията за севернокорейски войници в Украйна се окажат верни и ако КНДР наистина подпомага военната агресия на Русия в Украйна с жива сила, това ще бъде сериозно (развитие) и би било в нарушение на международното право", се казва в публикация в "Екс" на германското Министерство на външните работи.
Часове след като Германия извика севернокорейския шарже д'афер, австрийското Външно министерство направи същото с посланика на КНДР във Виена.
Германия е твърд съюзник на САЩ и член на НАТО, на територията на който са разположени американски бази. Съседна Австрия е неутрална във военно отношение, но подкрепя Украйна политически, въпреки че нейното доминирано от консерваторите правителство в момeнта изпълнява функциите на служебен кабинет, докато траят преговорите за сформиране на нова управленска коалиция след парламентарните избори миналия месец.
"Извикахме посланика на Северна Корея, за да изразим дълбоко безпокойство от съобщенията за присъствие на оръжие и войски от КНДР в Русия", написа в "Екс" австрийското външнополитическо ведомство. "Тази военна помощ във войната срещу Украйна е крещящо нарушение на международното право и подкопава сигурността в Европа и на Корейския полуостров."