САЩ отхвърлят обвинението на Москва, че санкциите причиняват кризата с храните
От Вашингтон напомнят, че транзакциите, свързани с продукцията и транспорта на оборудване за селското стопанство са сред изключенията
САЩ заявиха, че няма забрана за продажбата на Русия за оборудване за селското стопанство. По този начин Вашингтон опровергава твърденията на Москва, че не инвазията на Украйна, а западните санкции причиняват глобална криза с храните, съобщава кореспондентът на БНР във Вашингтон
Oт финансовото министерство на САЩ посочват, че изключение от санкциите спрямо Русия правят транзакциите свързани с продукцията, продажбата и транспорта на оборудване за селското стопанство.
Оттам поясняват, че наложените забрани за "непровокираната и неоправдана война срещу Украйна" не се отнасят до продукти като торове, както и медицински средства и тестове за Covid-19.
В изявлението руският президент Владимир Путин е обвинен, че използва храната като оръжие във войната и че създава блокади за пристанищата в Черно море.
От началото на конфликта в Украйна САЩ са допринесли с 2.8 милиарда долара за подсилване на спешни действия в страни сблъскали се с хранителна криза, казват още от американското министерство на финансите.
Според хуманитарната организация към ООН за борба с глада 47 милиона по света са застрашени от глад, следствие на войната в Украйна.
Неотдавна американският държавен секретар Антъни Блинкън каза, че действията на Русия са допринесли до размириците в Шри Ланка, където президентът подаде оставка след масови протести заради намаляващите запаси от храна и гориво.