Държавният департамент на Съединените щати с предупреждение за повишен риск от терористични атаки, след ликвидирането на лидера на "Ал Кайда" Айман аз Зауахири в неделя.

От Държавния департамент предупреждават, че е възможно в отговор "Ал Кайда" и други терористични групировки да подготвят атаки в различни части на света. Очаква се и покачване на антиамериканските настроения и агресия.

"Текущата информация предполага, че терористичните организации продължават да планират терористични атаки срещу интересите на САЩ в множество региони по света. Тези атаки могат да използват голямо разнообразие от тактики, включително самоубийствени операции, убийства, отвличания, отвличания и бомбени атентати. Американските граждани са насърчавани да бъдат много бдителни", посочват от Държавния департамент.

На 30 юли тази година, в района Шерпур на афганистанската столица Кабул, 71-годишен египетски очен хирург стои на балкона на къщата, в която живее със семейството си. Американски дрон го уцелва с две ракети "Хелфайър". Няма други убити или пострадали. Според Си Би Ес и Франс прес възможно е с цел да се избегнат странични жертви ЦРУ да е използвало варианта R9X (известен с прякорите "Нинджа бомбата" и "Летящото Гинсу") на ракетите "Хелфайър", който разрязва целта вместо да я взриви.

Два дни по-късно ликвидацията му беше обявена лично от президента на САЩ Джо Байдън в специална реч от балкона на Синия кабинет на Белия дом, произнесена, докато американският държавен глава беше в изолация с КОВИД-19 (поради което в близост до него нямаше никого). Външното министерство в Рияд побърза да поздрави Вашингтон за успеха. Последваха и други поздравления от цял свят.

Убитият, разбира се, беше Айман аз Зауахири, последният засега лидер на терористичната организация Ал Каида, създадена от Осама бин Ладен и извършила печално известните атентати в САЩ през 2001 г., които доведоха до началото на близо 20-годишната война на САЩ в Афганистан.

Без съмнение, това е най-тежкият удар срещу организацията от убийството на предишния ѝ лидер (и основател) Осама бин Ладен през 2011 г., в Пакистан. Но какви ще бъдат последствията от това?

Създадената от Бин Ладен терористична организация едва ли ще бъде засегната тежко от смъртта на лидера си. Непритежаващ магнетизма на своя предшественик, смятан за нещо като "сив бюрократ", той вероятно скоро ще бъде заменен. Възможно е дори да бъде заменен от по-способен да привлича последователи, отбелязва БТА.

Според френския в. "Фигаро" един от вероятните му наследници начело на създадената от Осама бин Ладен организация е друг египтянин - Сайф ал Адел, получил обучение в специалните части. Впрочем, кандидати не липсват. Въпросът е как ще се отрази смяната на дейността на организацията.

Но, може би точно поради липсата си на лично обаяние, Аз Зауахири изгради в Ал Каида ясна командна верига, която може да преживее отстраняванрто на всеки лидер, включително неговото. Освен това той децентрализира дейността на групата, създавайки като цяло автономни и независещи от чуждо финансиране регионални клонове, които се възползват от местни конфликти, за да трупат влияние и съюзници.

Подобни децентрализирани системи рядко са засегнати толкова тежко от отстраняването на най-високопоставяния си лидер. Страхът, че ще бъдат убити, рядко спира религиозните фанатици - те вече знаят, че САЩ са способни да ги достигнат навсякъде по света, както заяви Байдън.

Но системи като Ал Каида могат да бъдат отстранени само ако бъдат лишени от финансиране, ако спрат да са способни да вербуват нови последователи (например, като бъдат лишени от възможност да разпространяват идеите си), или като бъдат премахнати причините за конфликт с техните идеи - но всички подобни варианти, ако изобщо са възможни, биха изисквали много повече усилия от изстрелването на две ракети "Хелфайър". Независимо колко добре е било планирано.