Кой беше Айман аз Зауахири, връзката му с България и защо САЩ го убиха?
Водачът на Ал Каида, чиято глава бе оценена от САЩ на 25 млн. долара, е оцелявал години наред в суровите афганистански планини, но последните месеци от живота си е прекарал в луксозен квартал на Кабул, обитаван от високопоставени талибани
При американски удар с дрон в Афганистан този уикенд бе убит Айман аз Зауахири, който помогна на Осама бин Ладен да планира атаките срещу САЩ от 11 септември 2001 г. и допринесе за оцеляването и разрастването на "Ал Каида" в годините след нападението. С намирането и елиминирането на Аз Зауахири САЩ направиха така, че Афганистан, който е под управлението на талибаните, повече никога няма да се превърне в база за атаки срещу останалия свят, каквато беше през 2001 г., заяви президентът Джо Байдън.
Асошиейтед прес припомним историята на лидера на "Ал Каида", когото САЩ преследваха в продължение на 21 години след атаките от 11 септември, които сериозно промениха Америка и отношенията ѝ с останалия свят.
Кой беше Айман аз Зауахири?
Американците, които преживяха атаките от 11 септември, може и да не си спомнят името на Аз Зауахири, но мнозина разпознават лицето му, въпреки че оттогава минаха две десетилетия: човек с очила, леко усмихнат, който неизменно се появяваше на снимки заедно с Осама бин Ладен, с когото са планирали удара срещу Съединените щати, отбелязва Асошиейтед прес.
Аз Зауахири, египтянин по националност, се ражда на 19 юни 1951 г. в заможно семейство, което живее в спокойно зелено предградие на Кайро. Той от малък спазва религиозните норми и става последовател на радикално течение в сунитския ислям, повлияно от идеите за ислямско възраждане и смяна на правителството на Египет и на правителствата на останалите арабски страни с форма на управление, базирана на строга интерпретация на исляма.
На младини Аз Зауахири работи като очен хирург, но също така пътува из Централна Азия и Близкия изток. При обиколките си става свидетел на войната между афганистанците и съветските окупатори и се запознава с младия саудитец Осама бин Ладен и с други арабски активисти, които се посвещават на каузата за прогонване на съветските войски от Афганистан.
Той е един от стотиците активисти, които са заловени и подложени на мъчения в египетски затвори, след като президентът Ануар Садат е убит през 1981 г. от ислямски фундаменталисти. Биографите му твърдят, че преживяното в затвора е допринесло за още по-голямото му радикализиране. Седем години по-късно Аз Зауахири присъства на основаването на "Ал Каида" от Осама бин Ладен.
Аз Зауахири слива собствената си екстремистка организация, базирана в Египет, с "Ал Каида". Поставя в услуга на "Ал Каида" организационните си способности и опит (като например как се работи в нелегалност в Египет и как да се укриваш от египетските разузнавателни служби), от които групировката се възползва при създаването на клетки от последователи и при планирането на удари по света.
Защо беше важен Айман аз Зауахири?
След като години наред без много шум създава екипа от атентатори, намира средствата и изготвя плановете за 11 септември, Аз Зауахири превръща "Ал Каида" във водеща организация в района на границата между Афганистан и Пакистан и става върховен ръководител на клонове на групировката в Ирак, Азия, Йемен и другаде. "Ал Каида" се придържа към веруюто си, че трябва да атакува както близките си, така и далечните си врагове и след 11 септември извършва серия от нападения: в Бали, Момбаса, Рияд, Джакарта, Истанбул, Мадрид, Лондон и на други места.
Атаките в Лондон през 2005 г., при които са убити 52 души, бяха едно от последните кървави нападения на "Ал Каида" в западна страна. САЩ и други страни предприеха атаки с дронове, контраатаки и ракетни удари, при които бяха убити бойци, свързани с "Ал Каида", и благодарение на които мрежата ѝ бе частично унищожена.
Как бе убит той?
Водачът на Ал Каида Айман аз Зауахири, чиято глава бе оценена от САЩ на 25 млн. долара, е оцелявал години наред в суровите афганистански планини, но последните месеци от живота си е прекарал в луксозен квартал на Кабул, обитаван от високопоставени талибани, отбелязва Ройтерс.
Кварталът Шерпур се намира в тиха озеленена част на афганистанската столица с големи жилищни сгради. В една от тях живее бившият генерал Абдул Рашид Достум - узбекът с големи заслуги във войната срещу съветската окупация през 80-те години. В някои от къщите с градини има плувни басейни, а посолствата на САЩ и НАТО са само на няколко километра от Шерпур.
Когато слънцето изгряло в неделя, Аз Зауахири излязъл на балкона на къща в афганистанската столица Кабул. Изглежда останал дълго време на балкона, разузнаването на САЩ било забелязало, че често го прави. Същия ден американски дрон изстрелял две ракети "Хелфайър" по лидера на "Ал Каида", застанал на на балкона, съобщиха американски представители, които поискаха да останат анонимни, тъй като не им е разрешено да дават информация за удара.
От известно време имаше подозрения, че Аз Зауахири е в Афганистан, казват анализатори. Американски представители научили тази година, че наскоро съпругата на Аз Зауахири и други членове на семейството му се преместили в обезопасена къща в Кабул. Скоро в къщата се нанесъл и самият Аз Зауахири, съобщиха високопоставените представители на правителството, цитирани от АП.
Американски служители, както и хора на най-високи постове в САЩ, няколко месеца събирали информация, за да се уверят, че това наистина е Аз Зауахири и планирали удара срещу него, като взели предвид съдбовния му навик да стои сам на този балкон.
Снимки от социална медия, чиято достоверност не е гарантирана, показват пораженията от ракетите "Хелфайър", изстреляни от американски дрон и убили 71-годишния египтянин, докато е бил на балкона на къщата. Виждат се изпочупените прозорци на боядисаната в розово сграда на два или три етажа, заобиколена от дървета, и с бодливата тел върху оградата.
Пожелала анонимност жена от квартала казала пред Ройтерс, че когато през уикенда отекнала експлозията, тя и деветчленното ѝ семейство се преместили в безопасно помещение на къщата им. После тя се качила на покрива, но не забелязала признаци на хаос и движение наоколо и решила, че е паднала ракета или бомба - нещо обичайно за Кабул.
Какво означава убийството на Аз Зауахири за "Ал Каида"?
Зависи кой от ръководителите на "Ал Каида" ще стане негов приемник. След десетилетия на удари на САЩ и други страни кандидатите няма да са много. Експертът по въпросите, свързани с "Ал Каида", Али Суфан смята, че един от тях ще е египтянинът Сайф ал Адeл, от когото Западът се страхува. Той е уважаван в организацията, има голям опит и харизмата му може да накара част от хората, напуснали "Ал Каида", за да се присъединят към други организации, да се върнат в нея.
Като цяло обаче "Ал Каида" сега е изправена пред криза, свързана с въпроса кой ще бъде следващият ѝ лидер, и пред турбулентно бъдеще, в което ще продължи съперничеството ѝ с други екстремистки организации, появили се след 11 септември, които се отличават с голяма агресивност и също действат в Афганистан.
Чарлс Листър, друг експерт по екстремистки организации, написа след убийството на Аз Зауахири, че понастоящем природата и разпространението на конфликтите в Близкия изток, Африка и Южна Азия благоприятстват по-скоро джихадистките организации, които действат на местно ниво, а не тези, които са глобално ориентирани.
Следващият лидер на "Ал Каида" ще трябва да се докаже пред "самоуверените съмишленици, които все по-открито се противопоставят на идеята за централно ръководство, което смятат за откъснато от конфликти, бушуващи на хиляди километра от него", изтъкна Листър.
Талибаните знаели ли са, че Аз Зауахири е в Афганистан?
Няма никакво съмнение, че са знаели, заявиха американски представители. Вчера не стана ясно откога Аз Зауахири е бил в Афганистан, но слуховете са, че той е прекарал там известно време, казва Асфандияр Мир, експерт по въпросите на Централна Азия от американския Институт по въпросите на мира. И не само това: къщата, в която Аз Зауахири е живеел със семейството си, е собственост на близък помощник на талибанския лидер Сираджудин Хакани, каза високопоставен представител на американското разузнаване.
Възможно е някой от талибаните да е предал Аз Зауахири и семейството му на САЩ или на друга чужда сила. Талибанското правителство обаче е отговорно за това, че през 90-те години приюти лидерите на "Ал Каида" и им позволи да изготвят плана за атаките от 11 септември, станала причина за 20-годишната война, която САЩ водиха в Афганистан. Тревогите след смъртта на Аз Зауахири в Кабул са, че, точно както се опасяваше Западът, талибаните отново дават подслон на екстремистки организации в Афганистан, след като САЩ се изтеглиха оттам.
Бил ли Зауахири в България?
Официално потвърждение няма. Но през 2011 г. Дойче Веле публикува информация, че през далечната 1995 г. Айман ал Зауахири, по това време смятан за втори човек в Ал Кайда след Осама бин Ладен, вероятно е бил два пъти в България. Той влязал в страната с паспорт, който не е фалшив, но е под друго име. Останал е по-малко от месец в наета от негови близки, мюсюлмани - арабски граждани, къща в малък планински град в България. Престоят му е бил просто спирка по пътя на Запад. За това разказва пред журналистката Богдана Лазараво бившият директор на Националната служба за сигурност Владимир Манолов, по това време началник направление "Координация" в НСС, което се занимава със съвместните операции с чуждестранни специални служби и единственият човек, който непосредствено и лично се е занимавал със случая.
По думите му българското контраразузнаване е успяло да внедри свой агент в близкото обкръжение на Зауахири в наетата квартира и да го наблюдава в продължение на 20 дни, докато си замине от България. След това е внедрило втори агент, който е пътувал с него до следващата държава по неговия път. Междувременно от египетските власти се е получило искане за Айман ал Зауахири, заподозрян за съучастие в убийството на египетския президент Ануар Садат през 1981 година и за опита за убийство на Хосни Мубарак през 1995 година. Поради липса на договор за правна помощ обаче тогавашният вътрешен министър Любомир Начев е отказал предаването му. Ето какво разказва Владимир Манолов:
"По това време, а и сега може би, се работеше на принципа на т.нар. "джентълменско споразумение", което означава, че нямаше много писмени документи, много договори. Всичко се правеше по един наистина доста професионален начин, но тихо и ефективно. Получихме от тях и една снимка, проверихме - това беше човекът. Странно ще Ви прозвучи, но той просто почиваше, срещаше се с приятели, ходеше в местната джамия. Просто разбрахме, че действително това е една спирка по време на негово пътуване."
Главният секретар на МВР по това време, Георги Ламбов обаче смята, че това не е единственото преминаване на Айман ал Зауахири през България. Той съобщава за негово транзитно преминаване през страната в края на 1995 година, когато е летял със самолет от Австрия и е трябвало веднага да лети за Турция. Тогава по думите на Ламбов е постъпило искане за екстрадиране на Зауахири, при това преди още терористът да кацне на българска територия. Арестът не е осъществен.
"Тогава имахме спорове в Министерството на вътрешните работи. Даже бяха издали заповед за задържането му. Тогава казах, че така не става, защото имахме опит с други съседни страни, където като арестуват някой такъв терорист, след това имаше по 3-4 атентата, а ние не бяхме готови да се пазим от атентати", разкрива Георги Ламбов.
Превод: Божидар Захариев, БТА