Министърът на енергетиката на САЩ Рик Пери обвини днес Иран, че е извършил нападение срещу целия свят, след като в събота дронове атакуваха петролни съоръжения наа саудитския гигант "Арамко", предаде ДПА, цитирана от БТА.

"Това бе умишлена атака срещу глобалната икономика и глобалния енергиен пазар", каза Пери на Годишната конференция на Международната агенция за атомна енергия във Виена. Той изрази увереност, че "въпреки зловредните усилия на Иран. . . пазарът е устойчив и ще отговори положително".

Отговорност за нападението поеха шиитските бунтовници хуси в Йемен, които Иран поддържа. САЩ обаче показаха сателитни снимки на разузнаването им, които подкрепят обвиненията, че Иран стои зад нападението. Неназовани американски източници, базирайки се на посоката на ударите и обхвата им, се усъмниха в ролята на хусите.

САЩ са готови да отговорят на нападенията срещу саудитски петролни инфраструктури, заяви вчера американският президент Доналд Тръмп. Има причини да вярваме, че знаем кой е виновникът, готови сме да отговорим, но ще изчакаме саудитското кралство да ни каже кого смята за отговорен за тази атака и под каква форма да реагираме, написа Тръмп в "Туитър".

Още в събота американският държавен секретар Майк Помпейо обвини Иран, че стои зад атаките. Говорителят на иранското външно министерство Абас Мусави нарече тези обвинения "абсурдни".

Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Федерика Могерини призова днес към "най-голяма сдържаност", след като САЩ обвиниха Иран за нападението, предаде Франс прес.

"Важно е фактите да бъдат изяснени и да бъде определен виновникът за тази жалка атака. В същото време Европейският съюз повтаря своя призив за най-голяма сдържаност и за деескалация", каза говорителката на Могерини.

Как се отрази атаката с дронове на петролния пазар

Атаката доведе до спиране на 5 процента от световното производство на суров петрол, доведе до най-голямото поскъпване на петрола от 1991 година, предаде Ройтерс.

Цените на черното злато скочиха на фона на американските обвинения срещу Иран и думите на президента на САЩ Доналд Тръмп, че Вашингтон е готов да отговори със същото на нападенията.

Цените на петрола се повишиха с 19 процента, преди да се отдръпнат от пиковото равнище. Днешното покачване на цената е най-голямото откакто Ирак нахлу в Кувейт през 1991 година, което доведе до Войната в Залива.

Фючърсите на сорта Брент от Северно море поскъпнаха с 8,75 процента до 65,49 долара за барел в сутрешната търговия, а на американският лек суров петрол - със 7,8 процента до 59,13 долара за барел.

В пиковия момент контрактите достигнаха съответно 71,95 долара за барел и 63,34 долара за барел.