Бившият директор на Сръбските пощи Зоран Джорджевич е предложението на правителството на Сърбия за нов посланик в България, съобщи сръбската телевизия Ен1, цитирана от БТА.

По думите на източник на телевизията, предложението вече е изпратено и се очаква отговор от София. То обаче предизвика множество коментари и публикации в сръбския печат, а у нас ВМРО-БНД настоя България да не приема Джорджевич за посланик на Сърбия. 

По информация на Ен1 през август миналата година той е предложен за посланик в Словения, но от алпийската държава не са одобрили предложението. Като за причина словенското издание "Дело" информира, че са посочени "формални пречки, свързани със сигурността".

От "Дело" написаха още, че не са успели да получат официална информация за проблемите при възлагането на поръчката на Джорджевич. Министерството на външните и европейските работи на Словения отказа да коментира процедурата по одобряване на ръководители на дипломатически мисии в Словения.

През февруари тази година Джорджевич каза, че кандидатурата му да бъде посланик на Сърбия в Словения не е отхвърлена, а все още се обработва и се очаква да бъде одобрена. Тогава Джорджевич посочи, че някои посланици са чакали за споразумение между шест месеца и една година и той вярва в положителния резултат, тъй като няма пречки за това.

Сред аргументите против Джорджевич в родината му са, че той е пример "за катастрофалната кадрова политика на режима на управляващата формация на Вучич - Сръбската прогресивна партия" и че предложението показва, че "СПС не приема сериозно европейския път на Сърбия". Според депутата от Зеления фронт Роберт Козма Зоран Джорджевич е "преди всичко човек със съмнително образование, който не е бил квалифициран нито за министър на отбраната, нито за министър на труда и заетостта, нито за директор на пощите". 

Според официалната му биография Джорджевич е магистър по икономически науки в областите "международно банкиране и финанси", бивш министър на отбраната на Сърбия.

"Сърбия, която е по-малка от територия и не е член на нито на ЕС, нито на НАТО, си позволява да се отнася пренебрежително към България, правейки това предложение. Сърбия няма намерение да развива сериозни отношения с България. Неслучайно сръбските дипломати и медии се смеят и казват, че Джорджевич е достоен само за посланик в далечната островна държава Тонга", коментираха в прессъобщение от ВМРО-БНД, в което настояват страната ни да не приема предложението за посланик. 

В съобщението на партията се казва още: 

Зоран Джорджевич не е дипломат от кариерата, спорна политическа фигура е в самата Сърбия, като името му се свързва с няколко скандала, включително около офшорна фирма, на която е бил собственик и е работила за Телеком-Сърбия.

От ВМРО считаме, че даването на съгласие Джорджевич да бъде одобрен за посланик в България е проблематично. Отказът на Словения е показателен, че предложеното лице представлява проблем, като не бива да се пропуска и факта, че Джорджевич не е от фигурите, които споделят идеята за сближаване на Сърбия с ЕС, съответно да се спазват минималните изисквания за защита на човешките права.

В контекста на сръбската политика в Западните покрайнини назначаването на партийна фигура от партията на Вучич за посланик на Р Сърбия в България не е добър знак. МВнР следва да има предвид, че дипломат от кариерата е по-подходящ за даване на агреман.

Посланик на Сърбия у нас за последните четири години беше доц. д-р Желко Йович.