Руски източник: Газовата станция в Суджа е частично разрушена
След унищожението на "Северен поток" и блокирането на ГИС "Сохрановка", транзитът на газ към Европа се осъществява основно от тази станция
Газоизмервателната станция (ГИС) "Суджа" е претърпяла поражения, пише руският канал ВЧК-ОГПУ в Telegram. Разрушенията се виждат на сателитни снимки, споделени от Радио "Свобода".
ГИС "Суджа" е единствената станция, през която все още се осъществява транзит на руски природен газ през Украйна за други европейски страни.
След унищожението на "Северен поток" и блокирането на ГИС "Сохрановка", станцията в Суджа стана основен пункт за транзит на газ към Европа.
ГИС "Суджа" бе превзета от военните сили на Киев на 7 август. Това причини ръст на цените на газа в Европа.
Анализът на изображенията показа, че част от щетите са се появили между 9 и 10 август, другата част - между 10 и 11 август.
На практика е унищожена една от административните сгради на станцията, както и една от площадките, където е монтирана измервателна апаратура.
Макар станцията да е под контрола на украинските военни, Газпром продължава доставките на газ през "Суджа" в размер на 39,6 милиона кубически метра на ден.
Междувременно, украинските канали в Telegram разпространиха видео от центъра на Суджа. Градът вече е изцяло под техен контрол.
Считаше се, че досега те бяха заели само западните и северни части на населеното място, което доскоро бе дом на около 6000 души.
"С голяма степен на вероятност в момента Суджа е под украински контрол", пише руският канал в Telegram "Рибар". "В района на малките населени места Малая Локня, Николаевка и Малая Сорочка ситуацията е неизяснена".
В района на селата Шапошниково, Семеновка, Левшинка и Отрадное украинските формирования концентрират сили: очевидно за по-нататъшен пробив на север. В същото време руското министерство на отбраната съобщи през деня, че е спрян опит за пробив от този район. Украинските военни са срещнали съпротива и по пътя водещ към Рилск от Суджа. Регистрирани са опити за изграждането на защитни укрепления.
Русия също започна изграждането на окопи и защитни укрепления около АЕЦ Курск и намиращия се до нея град Курчатов.