Русия също иска разследване на зверствата в Буча, за които Украйна и Западът  обвини, че са извършени от изтеглщите се руски военни части.

Главният следовател на Русия нареди днес официално разследване на, по думите му, украинска "провокация", след като Киев обвини руските военни в клане на цивилни в град Буча, предаде Ройтерс.

Александър Бастрикин, ръководител на руския Следствен комитет, разпореди започването на разследване въз основа на това, че Украйна е разпространила "съзнателно фалшива информация" за руските въоръжени сили в Буча, се казва в съобщение на институцията.

Украйна и нейните западни партньори разпространяват фейк видео от Буча по медиите и социалните мрежи, заяви Сергей Лавров на среща със заместник генералния секретар на ООН.

Министърът на външните работи на РФ добави, че Русия разглежда подобни провокации, като тази в Буча, като пряка заплаха към международната сигурност.

Малко по-рано Русия поиска и извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН заради "ненавистните провокации", извършени според нея от Украйна в град Буча, предаде Франс прес.

"След ненавистните провокации на украинските радикали в Буча, Русия поиска среща на Съвета за сигурност в понеделник, 4 април", написа в Twitter заместник-постоянният представител на страната в ООН Дмитрий Полянски.

Срещата обаче е била отказана от Великобритания, съобщава руското външно министерство.

Великобритания "в най-лошата английска традиция не се съгласи на заседание на Съвета за сигурност на ООН за ситуацията в Буча", заяви говорителят на министерството Мария Захарова. 

Тя заяви, че Русия отново ще поиска свикване на Съвета за сигурност на ООН.

Украйна също поиска извънредно заседание на Съвета за сигурност в ООН заради събитията в Буча.

В свое видеообръщение от Twitter световният шампион по бокс в тежка категория Владимир Кличко обяви, че това не е военна операция, а гражданска.

"Това, което се случва в Буча навсякъде в Украйна, не е специална операция, това не са военни, това са цивилни, те са били застреляни в главите, със завързани ръце зад гърба. Това е геноцид върху украинското население", казва спортистът във видеото, показвайки и обстановката в Буча.

Междувременно полският министър-председател Матеуш Моравецки призова днес за създаване на международна анкетна комисия за "геноцида", извършен според него от руската армия в украински градове, включително в Буча, предаде Франс прес.

"Тези кървави кланета, извършени от руснаци, от руски войници, заслужават да бъдат наречени с истинското си име. Това е геноцид и той трябва да бъде даден на съд", заяви Моравецки пред журналисти.

"Затова предлагаме да се създаде международна анкетна комисия за разследване на това престъпление геноцид", посочи полският премиер.

Президентът на Франция Еманюел Макрон пък заяви, че са необходими нови санкции срещу Русия, след като Украйна обвини руските въоръжени сили в убийство на мирни граждани в град Буча, предадоха Ройтерс и Франс прес.

Има "много ясни признаци", че руски военни са отговорни за военни престъпления в Украйна, каза Макрон пред радио "Франс ентер". Той добави, че "на практика е установено, че руската армия е отговорна" за убийства.

Украинската агенция "Униан" пък съобщи, че журналисти от различни държави са били заведени до ямата, където са били хвърлени труповете.

На този фон бившият канцлер на Германия Ангела Меркел заяви, че решението от 2008 година Украйна да не е в НАТО, е оправдано, съобщава Welt.

"Меркел отстоява своите решения във връзка със срещата на върха на НАТО през 2008 г. в Букурещ", каза говорителката на бившия канцлер по искане на Агенцията в Берлин.

"С оглед на зверствата, които стават видими в Буча и други места в Украйна, всички усилия на федералното правителство и международната общност да застанат до Украйна и да сложат край на варварството и войната на Русия срещу Украйна, имат пълната подкрепа на бившия канцлер", обясни още говорителката.

Стана ясно още, че Германия няма да изпрати на Украйна 100 БМП, които бяха поискани от украинския военен министър Алексей Резников. Според източник на Welt германският министър на отбраната Кристине Ламбрехт е отказала военната помощ на Резников в телефонен разговор.

На този фон върховният представител на Европейския съюз по външната политика и сигурността Жозеп Борел настоя днес руският президент Владимир Путин незабавно и безусловно да прекрати войната в Украйна.

ЕС осъжда най-решително зверствата, за които се съобщава, че са били извършени от руските въоръжени сили в завзети и впоследствие освободени украински градове, допълва той в изявление по повод новините от Буча. По неговите думи картината с много цивилни жертви, както и унищожаването на гражданска инфраструктура, показват истинското лице на жестоката война, която Русия води срещу Украйна и украинците. Клането в Буча и други украински градове ще стане част от списъка на зверствата, извършени на европейска земя, заявява Борел.

Сателитно изображение, показващо Буча, Украйна, с църквата Св. Андрей в центъра и мястото на вероятния масов гроб

Снимка: AP/БТА

Руските власти са отговорни за тези зверства, извършени, докато са имали контрол в тези райони, добавя върховният представител. Извършителите на военни престъпления и други тежки нарушения, както и отговорните държавни служители и военни ръководители, ще бъдат подведени под отговорност. ЕС подкрепя всички мерки за търсене на отговорност за нарушения на правата на човека и на международното хуманитарно право в Украйна от руските въоръжени сили, се посочва в изявлението.

Напълно подкрепяме разследването на прокурора от Международния наказателен съд за военни престъпления и престъпления срещу човечеството, както и работата на Комисията за разследване към Върховния комисариат на ООН за правата на човека. ЕС подпомага украинския главен прокурор и гражданското общество, които събират и съхраняват доказателствата за военните престъпления, отбелязва Борел.

Той съобщава, че ЕС спешно ще продължи работата по въвеждане на допълнителни санкции срещу Русия.

Съветът на ЕС съобщи и че е решил днес да бъдат отпуснати около 17 милиарда евро от неизползвани и пренасочени бюджетни средства за посрещане на нуждите на украинските бежанци.

Предвижда се средствата да послужат за осигуряване на подслон, образование и здравни грижи за бежанците. ЕС ще позволи гъвкавост на бюджетните разходи, за да бъдат пренасочени суми, предвидени първоначално за инфраструктурни проекти, сближаване, за помощ на най-уязвимите европейци, за възстановяване на икономиката от пандемията.

Временните правила включват възможността в усилията за посрещане на бежанците да се включат и частни организации. Правилата се очаква да влязат в сила в следващите дни, се отбелязва в съобщението.