Индия и Чехия регистрираха рекордно увеличение на случаите на коронавирус. В това време пък граждани в Германия и Нова Зеландия се вдигат на протести срещу ограничителните мерки.

Чехия съобщи днес за най-голямото дневно увеличение на случаите на коронавирус в страната, информира Ройтерс.

През изминалите 24 часа са регистрирани 1447 нови случая на Ковид-19, като Чехия се нарежда сред европейските държави с най-силен скок на новозаразените през последните седмици.

За четвърти пореден ден е отчитат над 1000 нови случая в страната с население 10,7 милиона души. Общо заразените вече са 33 860, от които 450 са починали, допълва ТАСС.

По-рано тази седмица Прага въведе по-строги правила за носенето на маски, макар да се опитва да избегне връщането на мерки, от които бизнесът ще пострада.

Втори пореден антирекорд в Индия

Индия отчете втори пореден ден на рекордно увеличение в броя на заразените с коронавирус - 97 570 случая за изминалото денонощие, предаде Ройтерс.

Общо случаите в страната вече са над 4,65 милиона, с което Индия се нарежда на второ място в света след САЩ, където заболелите са над 6,4 милиона.

В Индия обаче патогенът се разпространява с по-голяма скорост от всички други държави и случаите бързо се увеличават в градските и селски райони.

Западният щат Махаращра е особено тежко засегнат, като общият брой на потвърдените случаи премина прага от 1 милион късно снощи. Така най-богатият индийски щат стана първият щат или провинция в света, където този праг е прехвърлен. Ако Махаращра бе държава, той щеше да се съревновава с Русия за четвъртото място в света по брой заразени с Ковид-19.

Според представители на правителството и експерти устремният растеж на случаите в Махаращра и други части на страната вероятно е резултат от възобновяването на икономическата активност, местни фестивали и умора от ограниченията.

Протести в няколко германски града

В няколко германски града за днес са планирани протести срещу мерките, наложени с цел да се ограничи разпространението на коронавируса, информира ДПА.

Най-голяма се очаква да бъде демонстрацията във Висбаден, където участниците може да достигнат 3000.

Около 2000 души се очакват в Хановер, където по същото време е планиран и контрапротест с 1600 демонстранти.

Протест с до 5000 участници трябваше да се проведе в Мюнхен, но властите настояха броят на протестиращите да бъде ограничен до 1000, а акцията да бъде на по-голямо пространство от първоначално планираното.

Шествие през града, което по-рано бе забранено от градската управа, сега е получило одобрение, но с ограничение за 500 участници.

Миналия месец големи демонстрации в Берлин събраха десетки хиляди участници и полицията разпръсна протеста заради нарушаване на разпоредбите за социална дистанция.

Германия по-рано отчиташе сравнително малък брой новозаразени и жертви на Ковид-19, но след отмяната на ограниченията и възобновяването на международните пътувания сега случите се увеличават.

Протести и в Нова Зеландия

Множество хора излязоха на протест по улиците на най-големия новозеландски град Окланд срещу мерките на правителството за физическо дистанциране, въведени след епидемичния взрив от коронавируса в града миналия месец, предаде Ройтерс.

Местната телевизия показа кадри на демонстрантите, много от тях без маски, и направи оценката, че тълпата наброява няколко хиляди души. "Ние сме тук днес, защото смятаме, че трябва да защитим правата си", каза Джейми-Ли Рос, лидер на партията "Напредък за Нова Зеландия" - един от организаторите на протеста.

Страната с 5 милиона души население изглежда бе успяла да спре разпространението на Ковид-19, докато появата на огнище в Окланд през август не наложи властите да върнат ограничителните мерки в града.

Премиерът Джасинда Ардърн, на която предстоят избори на 17 октомври, смекчи ограниченията по-рано този месец, но в града все още са забранени събирания на повече от 10 души, а маските са задължителни в обществения транспорт в цялата страна.