Днес турският президент Реджеп Тайип Ердоган ще положи клетва, след което в сила влизат новите му, увеличени правомощия. Той бе преизбран за държавен глава на 24 юни

Реджеп Ердоган ще положи клетва пред турския парламент в 16.30 часа, а по-късно е предвидено тържество в президентския дворец "Бештепе".

В събота турския президент заяви, че на него ще присъстват 22 държавни глави и 17 премиери, вицепремиери и председатели на парламенти. Гости на церемонията ще са и ръководителите на чуждите дипломатически мисии в страната. На нея са поканени депутатите и около 3000 души от турския политически, обществен и културен живот, съобщава БНР.

На церемонията в Анкара ще присъства и българският държавен глава Румен Радев. Той и унгарският премиер Виктор Орбан са единствените високопоставени представители на страни от ЕС.

Съгласно новите правомощия, президентът ще е глава на изпълнителната власт. В 21 часа ще бъде обявен съставът на новото правителство на Турция и то ще се събере за първо заседание в петък.

Държавният глава ще подготвя проект за бюджет, който трябва да бъде гласуван от парламента. Той също така може да обявява извънредно положение за срок до 6 месеца. Президентът ще може да учредява органи на властта на местно и централно ниво.

Миналата седмица високопоставеният парламентарист от Партията на справедливостта и развитието Мустафа Елиташ заяви, че при новата система ще има един или двама вицепрезиденти.

Световните агенции съобщиха, че над 18 000 държавни служители са били уволнени в Турция с указ-закон, публикуван в "Държавен вестник" на 8 юли.

Половината от освободените са от редиците на силите за реда, но има и много учители и университетски преподаватели, уточни АФП.

Общо 18 632 души, от които над 9000 служители от полицията и 6000 от армията, видяха имената си в указа, представен от медиите като последния преди вероятната отмяна на извънредното положение в понеделник.

Близо 1000 служители на министерството на правосъдието и 650 на министерството на образованието също бяха уволнени.

Този указ-закон е представян като последния, обявяван по време на извънредното положение, въведено в Турция след неуспешния опит за преврат през юли 2016 година и оттогава удължавано непрекъснато.

С указа се възстановят на работа 148 души, уволнени по силата на предишни укази, издадени в рамките на извънредното положение, съобщава АП. Освен това се отменят чиновете на 1500 пенсионирани военни и полицаи, с което се отнемат техните пенсии и задгранични паспорти.

С указа се закриват 12 неправителствени организации, три вестника и една телевизия.

Турските медии твърдят, че извънредното положение ще бъде отменено днес, след като президентът Реджеп Тайип Ердоган положи клетва. Отмяната на извънредното положение бе едно от предизборните му обещания, припомня АФП.

Турските власти обвиняват за организирането на опита за преврат през 2016 г. живеещия в САЩ ислямски проповедник Фетхуллах Гюлен и неговото движение. Гюлен отхвърля обвиненията. В рамките на мащабни чистки, предприети след опита за преврат, бяха уволнени 130 000 души, а над 75 000 бяха арестувани за предполагаеми връзки с Гюлен, отбелязва Асошиейтед прес.