Ане Франк, германското момиче от еврейски произход, което е обречено на жестока смърт в концлагер по времето на Втората световна война, е било предадено на нацистите от свой сънародник. Това е заключението на разследващ екип, който днес представи своите констатации пред медиите в Нидерландия 78 години след гибелта на девойката. 

Скривалището в Амстердам на Ане Франк и семейството й, които са били преследвани от нацистите по време на Втората световна война, най-вероятно е било разкрито от евреин нотариус, сочат данните от ново изследване, цитирано от ДПА и Ройтерс.

Нотариусът Арнолд ван ден Берг е предал на германските окупатори списък със скривалища на евреи в Амстердам, за да спаси живота на собственото си семейство, става ясно от доклада. В продължение на пет години международен екип прави проучвания, като използва най-съвременни техники, за да отвори студеното досие и да разбули една от най-големите тайни от Втората световна война.

Основното доказателство е копие от анонимно писмо, която бащата на Ане - Ото Франк е получил през 1946 г. Вътре е споменато и името на нотариуса. Оригиналното писмо е изчезнало, но копие от него е открито в градските архиви на Амстердам.

Скривалището, където се е укривало семейството й от нацистите

Снимка: БТА

Според разследващите тази следа никога не е била проучвана подробно досега.

Семейството на Ане Франк заедно с още четирима души се укриват от нацистите в къща в Амстердам от 1942 г. до 1944 г. Там тя написва и известния си дневник, който е най-четения документален разказ за Втората световна война. Дневникът на Анелизе Мари Франк, наричана Ане Франк, се публикува след войната.

През август 1944 г. скривалището им е разкрито. Семейството е изпратено в концентрационен лагер и убито. Оцелява само бащата.

Роналд Леополд, директор на къщата-музей Ане Франк, показва входа на скривалището

Снимка: БТА

Нотариусът, който ги е предал, е бил член на Еврейския съвет, имал е много контакти и първоначално е бил защитен от депортиране. През 1944 г. обаче губи привилегиите си и в отчаянието си е разкрил скривалищата на нацистите, за да спаси съпругата, трите си дъщери и себе си, смятат изследователите.

Музеят на Ане Франк в Амстердам

Снимка: БТА