Руският президент Владимир Путин е привлякъл своя шеф на разузнаването, ветеран дипломат и финансист, санкциониран от САЩ за участие в очакваните мирни преговори за прекратяване на войната в Украйна. Това съобщи Bloomberg в петък, цитирайки анонимни източници, запознати с въпроса. Информацията беше цитирана от The Moscow Time, The Kyiv Independent, "Новая газета" и др. медии.

"Тежката артилерия" на екипа за преговори дава сигнал за решимостта на Путин да "осигури благоприятен изход", както и за нежеланието му да прави отстъпки, според информацията.

В екипа влизат Юрий Ушаков, главен външнополитически съветник на Кремъл и бивш посланик във Вашингтон, с повече от 50 години дипломатически опит и обширни познания за отношенията между САЩ и Русия.

Сергей Наришкин, ръководител на Службата за външно разузнаване и дългогодишен довереник на Путин от времето им в КГБ също е включен.

И Ушаков, и Наришкин бяха част от преговарящия екип, който не успя да осигури прекратяване на огъня в Украйна малко след нахлуването на Русия през пролетта на 2022 г. 

Други членове на този екип, като президентския помощник Владимир Медински, може да се присъединят по-късно, за да помогнат в преговорите с украински представители, отбеляза Bloomberg.

Съобщава се, че Кирил Дмитриев, санкциониран от САЩ финансист, който е учил както в Станфорд, така и в Харвард, ще изпълнява ролята на "неофициален заден канал" (тоест, ще бъде използван за осъществяване на по-различен или неофициален метод на комуникация) за връзка с екипа на Тръмп. Дмитриев е участвал в наскоро провелите се преговори за освобождаване на американския учител Марк Фогел от руски затвор, съобщи Bloomberg, позовавайки се на свои източници.

Финансистът, който е работил в американски фирми като McKinsey & Co. и Goldman Sachs Group Inc., управлява руския държавен инвестиционен фонд (Russia"s sovereign wealth fund) от 2011 г.

49-годишният Дмитриев - най-младият от групата, има тесни връзки със семейството на Путин.

Юрий Ушаков (вляво) разговаря с министъра на енергетиката на Русия Александър Новак

Снимка: AP/БТА

Татяна Становая, старши сътрудник в Центъра за Евразия на Карнеги Русия в Берлин, каза в сряда, че Путин е "напълно подготвен" за провал на мирните преговори, тъй като от гледна точка на Кремъл Западът не може да направи нищо във връзка с териториалните придобивки на Русия в Украйна.

Сергей Наришкин

Sputnik чрез АР и БТА/ Gavriil Grigorov

На 13 февруари Кремъл обяви, че е започнал да сформира екип за преговори за организиране на среща между руския лидер Владимир Путин и президента на САЩ Доналд Тръмп. Имена обаче не бяха съобщени.

Говорителят Дмитрий Песков каза по-рано, че Москва все още не е решила кой ще оглавява нейната делегация, когато преговорите започнат.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза тази седмица, че е провел дълъг телефонен разговор с Путин, по време на който двамата лидери са се съгласили да започнат преговори за прекратяване на войната в Украйна.

Украинският президент Володимир Зеленски обаче каза в петък, че няма да се съгласи да проведе преки преговори с Москва, освен ако Киев и Вашингтон не изработят единна позиция по конфликта.