Руският президент Владимир Путин предупреди днес на заседание на колегията (ръководството) на руската Федерална служба за сигурност (ФСС) "западните елити" да не се опитват да саботират потенциалното сближаване между Русия и САЩ, като даде да се разбере, че Москва ще използва всичките си дипломатически и разузнавателни ресурси за осуетяване на подобни опити, предаде Ройтерс.

Обръщайки се към ръководството на ФСС, която е наследник на КГБ и която някога е оглавявал, Путин каза, че е доволен от начина, по който напредва рестартирането на отношенията между Москва и Вашингтон, въпреки че то все още е в начален стадий.

Руският президент отбеляза, че първите контакти с правителството на американския му колега Доналд Тръмп вдъхват определени надежди.

"Всички виждаме колко бързо се променя светът, ситуацията по света. В тази връзка искам да отбележа, че първите контакти с новото американско правителство вдъхват определени надежди. Има желание от насрещната страна да се работи за възстановяване на междудържавните отношения, за постепенно решаване на огромния брой натрупали се системни, стратегически проблеми в световната архитектура за сигурност", каза Путин, цитиран от ТАСС и БТА.

Руският президент акцентира върху това, че "именно тези проблеми навремето са станали причина както за кризата в Украйна, така и за други кризи".

Той приветства факта, че настоящите партньори на Русия от американска страна показват прагматизъм и реализъм, изоставяйки "идеологическите клишета" на своите предшественици, които, по думите му, са довели до криза в международните отношения.

Путин посочи също, че Русия и САЩ са готови да си сътрудничат, но някои западни политически елити ще се опитат да подкопаят диалога помежду им.

"Разбираме, че не всички са доволни от възобновяването на руско-американските контакти. Някои западни елити все още са решени да поддържат нестабилност по света и тези сили ще се опитат да разстроят и да компрометират започналия диалог", каза руският президент.

"Трябва да сме наясно с това и да използваме всички ресурси, що се отнася до дипломацията и нашите разузнавателни служби, за да осуетим подобни опити", призова Путин.

Той не назова изрично кого има предвид. Коментарите му обаче изглеждат като препратка към Европейския съюз и Великобритания, които изразиха опасения за възможността за всякакви руско-американски преговори за слагане на край на войната в Украйна, които изключват Киев и ЕС от масата за преговори или предлагат твърде големи отстъпки на Москва, отбелязва Ройтерс.

Британският премиер Киер Стармър, който днес ще разговаря с американския президент Доналд Тръмп във Вашингтон, каза, че е готов да изпрати британски войски в Украйна като част от мироопазващи сили след края на войната - нещо, на което Русия се противопоставя. Френският президент Еманюел Макрон също подкрепи изпращането на мироопазващи сили.

Руският президент каза още пред висшите служители на ФСС, че расте броят на кибератаките срещу Русия и че контраразузнаването трябва да увеличи усилията си за тяхното неутрализиране.

"Ще отбележа също така, че с развитието на цифровите технологии расте броят на кибератаките срещу родната информационна инфраструктура, включително срещу официални правителствени уебсайтове, както и срещу сайтове и услуги на държавни корпорации и други ведомства", каза Путин.

Руският президент добави, че подобни престъпления имат "системен, многоаспектен и многовекторен характер" и нанасят вреда както на държавата, така и на бизнеса и обикновените граждани. "Да се повиши сигурността на родната информационна инфраструктура и да се намерят нови методи за неутрализиране на киберзаплахите е задача включително на вашето ведомство", подчерта руският президент в обръщението си към ръководството на Федералната служба за сигурност.

По-рано говорителят на Кремъл Дмитрий Песков подчерта, че четирите украински области, които Русия обяви за анексирани, вече са нейни територии и това не подлежи на преговори. Така той отговори на думите на Тръмп вчера, че Русия ще трябва да направи териториални "отстъпки".

Първа среща в Инстанбул

Днес приключиха  разговорите в Истанбул между руски и американски дипломати за работата на дипломатическите мисии на двете страни. Срещата в турския мегаполис продължи близо шест часа и половина предаде Франс прес, като се позова на руски новинарски агенции. Руската делегация напусна резиденцията на американския генерален консул в 16:20 ч. (15:20 ч. българско време), без да направи коментар за медиите, съобщи РИА Новости.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отбеляза, че информация за резултатите на преговорите "така или иначе ще бъде предоставена".

Преговорите между делегациите на Русия и САЩ в Истанбул, на които участниците обсъждат въпроса за работата на посолствата, се водят в резиденцията на генералния консул на САЩ в Истанбул. Руският външен министър Сергей Лавров отбеляза, че в тях участват "висши дипломати и експерти".

По-рано говорителката на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че Русия очаква днешните преговори между руски и американски дипломати в Истанбул да са първата от серия срещи, които да сближат позициите на двете държави за разрешаване на проблемите в отношенията помежду им.

На пресконференция Захарова каза, че целта на преговорите в Турция е да се премахнат "дразнителите" в отношенията.

"Очакваме днешната среща да е първата от поредица подобни експертни консултации, които да сближат позициите ни с тези на американската страна за преодоляване на възникналите разногласия, за укрепване на мерките за изграждане на доверие и така нататък", каза говорителката, цитирана от ТАСС.

Днешната среща беше предшествана от два контакта между Москва и Вашингтон по същата тема.

През последните седмици комуникацията между Русия и САЩ се активизира, обърна внимание ТАСС. На 12 февруари руският президент Владимир Путин и американският му колега Доналд Тръмп разговаряха по телефона. Този продължил почти час и половина разговор се състоя 23 дни след встъпването в длъжност на Тръмп.

Двамата президенти обсъдиха широк спектър от въпроси, включително конфликта в Украйна, двустранните отношения и размяната на затворници.

След това на 18 февруари в саудитската столица Рияд се срещнаха високопоставени делегации на двете страни.

След срещата руският външен министър Сергей Лавров съобщи, че двете страни са се споразумели за възможно най-бързо назначаване на посланици на Русия в САЩ и на САЩ в Русия, а също така за премахване на дългогодишните пречки за работата на руските дипломатически мисии.

ЕК свика нова среща в Лондон

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен ще участва в неделя в свиканата в Лондон среща, посветена на Украйна, съобщи говорител на комисията. Конференцията идва след посещението на британския премиер Киър Стармър във Вашигтон днес и утрешната визита на украинския президент Володимир Зеленски в Белия дом. 

Поканени са още Франция, Италия, Германия, Полша и други съюзнически държави в търсене на европейски отговор на плана на американския президент Доналд Тръмп за мир в Украйна.

Зеленски заяви снощи, че отива във Вашингтон в търсене на гаранции за бъдещи "мир и сигурност". Споразумението за споделяне на редкоземните минерали той нарече "двустранна предварителна сделка" и поиска допълнителни споразумения, които включват гаранции за сигурност за възпиране на нова руска агресия.

Великобритания работи интензивно с президентската администрация във Вашингтон по въпроса за Украйна, стана ясно от изявление на премиера Стармър преди разговорите в Белия дом. А от там охладиха перспективата за военна защита на Украйна като част от всяко мирно споразумение - ключово искане на Обединеното кралство и Европа.

 
ИЗБРАНО