Путин критикува "паноптикума" в Швейцария: Не ни канят, а твърдят, че отказваме преговори
Според руския президент Украйна сама се е вкарала в ъгъла, като е прекъснала преговорите малко след началото на войната
Руският президент Владимир Путин разкритикува планираната за юни в Швейцария международна конференция на високо равнище за мир в Украйна, предаде агенция ДПА, цитирана от БТА.
Русия няма да бъде поканена на конференцията, но в същото време ще стане ясно, че нищо не може да бъде решено без Москва, заяви Путин по време на среща с беларуския лидер Александър Лукашенко.
"И тъй като ние не отиваме там, сега хората казват, че ние отказваме да преговаряме", заяви Путин и сравни форума в Швейцария с "истински паноптикум", добави Путин.
В сряда руското посолство в Берн заяви, че Русия не е поканена на форума в Швейцария през юни, но добави, че и да беше поканена, Русия нямаше да участва в срещата. Според Путин Украйна сама се е вкарала в ъгъла, като е прекъснала преговорите преди две години - малко след началото на войната.
Другата страна е смятала, че Русия може да бъде победена на бойното поле. Но това се оказа невъзможно, предположи Путин. Москва е готова да преговаря, но не и по схеми, "които нямат нищо общо с реалността", заяви руският президент.
Сред темите в дневния ред на конференцията в Швейцария е формулата за мир, предложена от украинския президент Володимир Зеленски. Зеленски призова за изтегляне на руските войски от всички окупирани райони на Украйна. Но Путин настоява за мир, при който да бъдат запазени предишните завоевания на Русия, както и превръщането на Украйна в демилитаризирана, неутрална страна, която се отказва от членство в НАТО.
На срещата си с Александър Лукашенко президентът Путин беше цитиран да казва още, че Русия е била принудена да започне да атакува украински енергийни обекти в отговор на атаките на Киев по руски обекти.
"За съжаление наблюдавахме серия от удари по нашите енергийни обекти и бяхме принудени да отговорим", цитират руските информационни агенции казаното от Путин на президента на Беларус Александър Лукашенко.
Путин заяви, че нападенията са част от целта на Русия за "демилитаризиране" на Украйна, тъй като атаките са засегнали военната промишленост на Киев.
"Ако всичко се върти около решаването на въпросите, за които говорихме в началото, в енергийния сектор те са свързани, наред с други неща, с решаването на една от задачите, които си поставихме, а именно демилитаризацията. На първо място, ние изхождаме от това, че по този начин влияем на военнопромишления комплекс - отбранително-промишления комплекс на Украйна, и то пряко", каза Путин, цитиран от ТАСС.
По думите му Русия се е въздържала от извършване на подобни атаки през зимата "от хуманитарни съображения", предаде агенция Ройтерс, цитирана от БТА.
От своя страна на срещата Лукашенко заявил, че Беларус е готова да участва в процеса на мирно уреждане на ситуацията в Украйна, предаде ТАСС.
"Така че в този случай аз абсолютно подкрепям мирния процес, от който Русия никога не се е отказвала - и днес, наред с други неща", заяви беларуският президент.
Москва е готова за конструктивен диалог по украинското урегулиране, но няма да позволи налагането на позиции, които не се основават на реалностите, предупреди пък руският президент.
"Нашата цел не е да поставяме всички в трудно положение. Напротив, ние сме готови да работим конструктивно", увери Путин в разговора с беларуския си колега Александър Лукашенко, визирайки уреждане на украинската криза.