Премиерът на Косово и президентът на Сърбия разговаряха с генералния секретар на НАТО
Харадинай говори със Столтенберг за плановете на страната да формира нова армия. Вучич: Не е време за армия на Косово
Премиерът на Косово Рамуш Харадинай и сръбският президент Александър Вучич разговаряха по отделно днес по телефона с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
Харадинай говори със Столтенберг за плановете на страната да формира нова армия, стъпка, която бе силно оспорвана от Сърбия и алианса, предаде АП.
В декларация на косовското правителство се казва, че Рамуш Харадинай е уверил Столтенберг, че преходът от косовски сили за сигурност в редовна армия ще бъде направен в тясно сътрудничество с НАТО. Не се посочва как е реагирал Столтенберг. Вчера Столтенберг заяви, че това може да има сериозно въздействие върху бъдещето на Косово в евроатлантическата интеграция.
Сърбия предупреди, че формирането на армия на Косово може да предизвика въоръжена интервенция. Парламентът на Косово ще гласува на 14 декември за формирането на редовна армия. Косово обяви независимост през 2008г. , стъпка, която Сърбия не признава.
Президентът на Сърбия Александър Вучич и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг се съгласиха днес в телефонен разговор, че запазването на мира и стабилността е от най-голям интерес за Сърбия и целия регион, съобщава белградският вестник "Блиц".
Вучич благодарил на Столтенберг за констатацията, че сега не е време за формиране на т.нар. армия на Косово, т.е. че намерението на Косово да трансформира своите сили за сигурност в армия идва в неподходящ момент. Вучич изразил опасения във връзка с намерението на Косово да формира армия и опасностите, които тази стъпка носи за оцеляването на сръбския народ в Косово и сигурността на Сърбия, както и за мира и стабилността в региона. Двамата събеседници се договорили да останат в постоянен и пряк контакт, а армията на Сърбия отново да установи ежедневни контакти със силите КейФОР в Косово, за да обменят информации и следят развитието на ситуацията.
Вучич запознал Столтенберг с проблемите, пред които Сърбия и особено сръбският народ в Косово, са изправени заради "ирационалната" стъпка на Косово да въведе мита от 100 процента на стоките от Сърбия, в противоречие със съществуващи споразумения и договори.