"При температури под нулата няколко милиона души са без електроснабдяване, без отопление и без вода, това очевидно е престъпление срещу човечеството", заяви украинският президент Володимир Зеленски в кратко изявление чрез видеовръзка пред Съвета за сигурност на поискано от самия него извънредно заседание, съобщи Франс прес, цитирана от БТА.

Украинският президент каза, че международната общност не може "да става заложник на един международен терорист", намеквайки за правото на вето на Москва, което блокира всяка резолюция срещу руската агресия в Украйна.

Той призова на Русия да бъде отказано право на глас при гласуването на всяко решение, свързано с нейните действия.

"Русия прави всичко, за да превърне един енергиен генератор в по-мощен инструмент от Устава на ООН", заяви още Зеленски.

"Убийството на цивилни, разрушаването на гражданска инфраструктура представляват терористичен акт. Украйна продължава да изисква решителен отговор от страна на международната общност на тези престъпление", написа по-рано през деня в Туитър украинският президент, настоявайки за спешно заседание на 15-чления Съвет за сигурност.

По-рано през вчерашния ден Русия предприе масиран ракетен обстрел на територията на Украйна, което доведе до спиране на ядрени електроцентрали и причини смъртта на мирни граждани в столицата Киев.

Само през днешния ден (в сряда, 23 ноември) по нас бяха изстреляни 70 ракети. Това е руската формула на терора, заяви Зеленски, като уточни, че да били поразени болници, училища, транспортна инфраструктура и жилищни райони. Украйна очаква да види "много твърда реакция" на въздушните удари от страна на света, добави той.

Американската посланичка в ООН Линда Томас-Грийнфийлд заяви, че руският президент Владимир Путин "очевидно използва зимата като оръжие, за да причини огромно страдание на украинския народ". Руският президент ще се опита да замрази страната, за да я подчини, добави тя.

Посланикът на Русия в световната организация Василий Небензя отговори, като заяви, че е в разрез с правилата на Съвета Зеленски да говори чрез видеовръзка, и отхвърли, както той каза, "безразсъдните заплахи и ултиматуми" от страна на Украйна и нейните западни поддръжници.

Небензя отбеляза, че щетите, нанесени на инфраструктурата на Украйна, са причинени от ракети, изстреляни от системите за противовъздушна отбрана и попаднали в цивилни райони, след като са били изстреляни срещу руски ракети. Той призова Запада да престане да снабдява Украйна с ракети за ПВО.

Пораженията на жилищни сгради и жертвите сред цивилното население в действителност са по вина на украинската ПВО, която се разполага не в покрайнините на градовете, а в самия им център. В резултат на това отломки от ракети или отклонили се от курса украински ракети попадат в обекти, в които Русия не се е прицелвала, обясни Небензя, цитиран от ТАСС. 

В Киев 80% от домакинствата нямат вода и електричество след руския ракетен обстрел вчера, предаде ДПА, като се позова на властите.

"Всички общински служби работят, за да възстановят електроснабдяването и водоснабдяването в Киев възможно най-скоро", съобщи в изявление кметът на 3-милионния град Виталий Кличко.

Засегнати са ефирната телевизионна мрежа, електропреносната мрежа и водоснабдяването. В момента електрифицираните автобуси не се движат заради недостиг на електроенергия, а влаковете на метрото се движат едва през 10 минути.

Правителствени представители обещаха електричеството и водоснабдяването да бъдат възстановени до тази сутрин.

Германският канцлер Олаф Шолц осъди целенасочените руски бомбардировки на гражданска инфраструктура в Украйна, и заяви, че шансовете на Русия за победа на бойното поле са се стопили, съобщиха ДПА и Ройтерс.

"Този бомбен терор срещу цивилното население трябва да спре и то незабавно", заяви германският лидер след среща вчера с кипърския президент Никос Анастасиадис в Берлин.

Шолц добави, че руският президент Владимир Путин за пореден път показва колко безмилостно продължава да води тази война: "Война, която той вече изобщо не може да спечели на бойното поле, това изглежда ясно", каза той и призова Путин да спре военните действия и да създаде възможност за мирни преговори.

Шолц изрази също увереност, че ЕС скоро ще постигне съгласие за горна граница на цените на руския петрол. В момента се водят преговори в Брюксел.

Г-7 разглежда възможността за ограничаване на цените на руския суров петрол, транспортиран по море, в диапазона 65-70 долара за барел, съобщи дипломат вчера. Представителите на 27-те държави от ЕС обсъждаха въпроса с Г7 с цел да постигнат обща позиция до края на деня. Мненията в ЕС са разделени, като някои настояват за много по-ниски цени, а други - за по-високи.

Очаква се Г-7, включително Съединените щати, както и целият ЕС и Австралия, да въведат таван за цената на руския петрол, изнасян по море, който да влезе в сила на 5 декември. Този ход е част от санкциите, целящи да намалят приходите на Москва от износа на петрол, така че тя да разполага с по-малко средства, за да финансира инвазията си в Украйна.