Европейските страни няма да създадат единна армия в отговор на заплахите от Русия, заяви полският външен министър Радослав Шикорски, цитиран от Ройтерс. Агенцията се позовава на интервю на министъра, излъчено късно снощи по държавната телевизия, цитирано и от БТА. Финландският президент Стуб заяви, че не може да става и дума за отстъпване на сфери на влияние на Русия. Френският президент Еманюел Макрон утре ще бъде домакин на среща на европейски лидери за ситуацията в Украйна, потвърди френският външен министър, стана ясно по време на Мюнхенската конференция. 

По-рано в събота украинският президент Володимир Зеленски призова за създаването на европейска армия, като заяви, че континентът вече не може да бъде уверен в защитата от САЩ и ще бъде уважаван от Вашингтон само ако има силна армия.

"Трябва да сме внимателни с този термин, защото хората разбират различни неща", каза Шикорски, запитан за възможността за създаване на европейска армия.

"Ако под това разбирате обединение на националните армии, това няма да се случи", смята външният министър. "Но аз съм бил застъпник на идеята Европа, Европейският съюз, да развива собствени отбранителни способности", добави той.

В момента ЕС формира усилена бригада.

"Ако САЩ искат да засилим отбраната си, тя трябва да има национален компонент и компонент на НАТО, но също така смятам, че трябва да има и европейски компонент на ЕС, субсидии от ЕС за отбранителната индустрия, за да изградим капацитета си за производство, а също така и сили на ЕС, достойни за името си", каза Шикорски.

Той повтори, че разполагането на полски войски на територията на Украйна "не е предмет на обсъждане, защото задължението на Полша към НАТО е да защитава източния фланг, т. е. собствената си територия".

Финландският президент Стуб заяви, че не може да става и дума за отстъпване на сфери на влияние на Русия

Европейците трябва да определят някои червени линии в навечерието на уреждането на конфликта в Украйна и по-специално да се противопоставят на структура за сигурност, основана на сфери на влияние, заяви финландският президент Александер Стуб, предаде Франс прес.

Финландският президент Александер Стуб говори на Мюнхенската конференция

Снимка: AP/БТА

"Не може да става и дума за отваряне на вратата за тази руска фантазия за нов неделим ред на сигурност, в който ще има сфери на интереси", каза той в последния ден на Мюнхенската конференция по сигурността.

Друга "неподлежаща на преговори" точка според него е членството на Украйна в ЕС и НАТО. "Това е решение на украинците", подчерта той.

Тази седмица САЩ определиха като "нереалистично" членството на Украйна в НАТО, което Киев иска, но Москва категорично отхвърля, припомня АФП. Очаква се през следващите няколко дни американски представители да проведат разговори в Саудитска Арабия с руски и украински преговарящи, за да се опитат да сложат край на войната.

Според Александър Стуб това изисква процес от три етапа.

Преди започването на преговорите "трябва да превъоръжим Украйна и да окажем максимален натиск върху Русия", смята той. Това може да се постигне чрез допълнителни санкции срещу Русия и използване на замразените ѝ активи, "така че Украйна да започне тези преговори от позиция на силата".

След това може да последва прекратяване на огъня, по време на което ще могат да се въведат мерки за изграждане на доверие, като например размяна на затворници или "предаване на отвлечени деца", каза той.

За да се гарантира поддържането на примирие, украинците "ще поемат инициативата, като Европа ще оказва подкрепа, а САЩ ще действат като предпазна мрежа".

Третият етап ще бъде започването на същинските мирни преговори.

"Те вероятно ще отнемат много време, но това е моментът, в който започвате да обсъждате по-сложни въпроси, като например територията, сигурността, компенсациите и възстановяването", подчерта финландският президент.

Ако искат да повлияят на процеса, европейците трябва "да поемат повече отговорност", като укрепят отбраната си, подчерта той. "Трябва по-малко да говорим и повече да действаме", добави Александер Стуб.

Макрон утре ще бъде домакин на среща на европейски лидери за ситуацията в Украйна, потвърди френският външен министър

Френският президент Еманюел Макрон утре ще бъде домакин на среща на европейски лидери, на която ще бъде обсъдена ситуацията в Украйна, потвърди външният министър Жан-Ноел Баро, цитиран от световните агенции.

Президентът на Франция Еманюел Макрон

Снимка: AP/БТА

Срещата ще се състои дни след като специалният пратеник на САЩ за Украйна Кийт Келог разтърси Европа с изказването си, че ЕС няма да има място на масата за преговори за прекратяването на войната в Украйна. Преди това Вашингтон изпрати въпросник до европейските столици, за да ги попита с какво могат да допринесат за гаранциите за сигурността на Киев.

Макрон ще събере основните европейски държави в Париж за обсъждане на европейската сигурност, обясни днес външният министър Баро пред радио "Франс ентер", без да уточнява участниците в работната среща.

Баро каза, че не трябва на срещата да се гледа с прекален драматизъм.

Десетки подобни срещи на високо равнище през трите години от началото на войната показаха, че Европа е колеблива, понякога разединена и политически слаба и се затруднява да изготви съгласуван план за прекратяване на войната в Украйна и справяне със заплахата от Русия, отбелязва Ройтерс и БТА.

Френското президентство все не е обявило официално срещата, която ще се състои утре следобед и за която вече са изпратени съответните покани.

Шестима европейски дипломати, цитирани от Ройтерс, заявиха, че покани са изпратени със сигурност до Великобритания, Германия, Полша, Италия, Дания, която ще представлява балтийските и скандинавските страни. Поканени са също ръководителите на Европейския съюз, както и генералният секретар на НАТО.

Германският канцлер Олаф Шолц ще присъства на срещата на върха, съобщиха за Ройтерс германски правителствени източници. Полският министър-председател Доналд Туск също ще участва, оповести депутат от горната камара на полския парламент.

Целта на срещата е да се види каква незабавна помощ може да се окаже на Украйна, каква конкретна роля може да играе Европа в осигуряването на гаранции за сигурността на Киев, както и как да се укрепи колективната сигурност на Европа.