Полша повишава степента на готовност на някои военни части и проверява дали е нужно да поиска консултации по член 4 от Северноатлантическия договор. Това заяви на брифинг правителственият говорител Пьотр Мюлер след срещата на Бюрото за национална сигурност с членове на Комисията по въпросите на националната сигурност и отбраната.

Тя бе свикана, след като в граничното с Украйна полско село Пшеводув избухна експлозия, а двама души загубиха живота си. Полски медии съобщиха, че взривът е причинен от две паднали руски ракети. Москва моментално отрече, като определи неофициалните и непотвърдени информации като провокация.

Член 4 от Договора за НАТО гласи: "Страните по Договора ще се консултират съвместно всеки път, когато по мнение на някоя от тях е възникнала заплаха за териториалната цялост, политическата независимост или сигурността на която и да е от тях".

След основаването на Северноатлантическия Алианс член 4 е задействан 5 пъти. Един от тях е именно от Варшава. На 3 март 2014 г. Полша се позова на член 4 и поиска среща заради Украйна. Причина бе военната операция на Русия в Крим.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обяви, че е разговарял с полския президент Анджей Дуда.

"Разговарях с президента Анджей Дуда за експлозията в Полша и изказах съболезнования за загубените животи. НАТО наблюдава ситуацията и съюзниците са в контакт. Изключително важно е всички факти около инцидента да бъдят изяснени", написа Столтенберг в Туитър.

Дуда е разговарял и с президента на САЩ Джо Байдън, съобщи в Туитър ръководителят на полското бюро за национална сигурност. Вашингтон реагира много внимателно на информацията за възможно руско попадение на полска територия. Белият дом, Пентагонът и Държавният департамент обявиха, че не могат да потвърдят какво точно се е случило и работят заедно с полското правителство за изясняване на всички факти и обстоятелства. 

Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел написа в Туитър, че е потресен от новините за убити "от ракети или други боеприпаси" в Полша.

"Съболезнования на семействата. Подкрепяме Полша. Поддържам връзка с полските власти, с членове на Европейския съвет и други съюзници, допълва той.

След разговор с министър-председателя на Полша Матеуш Моравецки, Мишел написа още, че ще предложи координационна среща в сряда с лидерите на ЕС, присъстващи на срещата на Г-20 в Бали.

От кабинета на френския президент Еманюел Макрон посочиха, че срещата на лидерите на Г-20 в сряда ще бъде важна за повишаване на тяхната осведоменост за войната в Украйна, съобщиха световните новинарски агенции. Френският президент е в контакт с полските власти и е в течение на ситуацията, информираха от кабинета на френския лидер, цитирани от БТА.

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен пък заяви късно във вторник, че е "разтревожена" от съобщенията за експлозия в Полша, предадоха световните агенции.

"Следим отблизо ситуацията и сме във връзка с полските власти и с партньорите и съюзниците", посочи Урсула фон дер Лайен в Туитър.

Тя изказа съболезнования и предаде "най-силното си послание за подкрепа и солидарност с Полша" и с Украйна.