На 92 години почина Михаил Горбачов, съобщава ТАСС. Руската държавна агенция се позовава на информация от Централната клинична болница в Москва, в която той се лекуваше от дълго време. Легендарният руски държавник е издъхнал тази вечер след тежко боледуване.

Горбачов беше пръв и последен президент на СССР. Наричаха го "бащата на Перестройката". Последният генерален секретар на ЦК на КПСС.

С идването си на власт през 1985 г. Горбачов започва вълна от политически и икономически реформи, насочени към модернизиране и демократизиране на Съветския съюз, който е изправен пред сериозни кризи, отбелязва Франс прес, съобщавайки за кончината на бащата на съветската перестройка.

Привърженик на политиката на сближаване със Запада, той получава Нобелова награда за мир през 1990 г.

Горбачов ще бъде погребан на Новодевичевото гробище в Москва, до съпругата му, съобщава близък на семейството.

Михаил Сергеевич Горбачов е роден на 2 март 1931 г. в село Приволное, Красногвардейски район на Северо-Кавказкия край, днес - Ставрополски район, тогава в СССР, в селско семейство. Баща му Сергей е бил тракторист, а майка му Мария цял живот е работила в колхоза, припомня биографията му ТАСС.

През 1955 г. Михаил Горбачов завършва юридическия факултет на Московския държавен университет Ломоносов, а през 1967 г. - задочно Ставрополския селскостопански институт, като се дипломира като агроном и икономист. Работи за кратко в прокуратурата в Ставропол, но почти веднага преминава на работа в Комсомола.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

През 1952 г. влиза в редовете на КПСС, а излиза от комунистическата партия през август 1991 г. От 1971 до 1991 г е член на Централния комитет на КПСС. През 1978 г. го избират за секретар на ЦК на КПСС, след което пристига в Москва. Отговаря по въпросите на селското стопанство. През 1980 г. влиза в състава на политбюро, а от 11 март 1985 г. до 24 август 1991 г. е генерален секретар на ЦК на КПСС, избран на поста след смъртта на Константин Черненко. Предлага го лично външният министър на СССР Андрей Громико.

През 1985 г. е инициатор за провеждането в СССР на кампания срещу алкохола, а през 1986 г. обявява политиката на гласност, в хода на която се слага край на цензурата, обявена е свобода за медиите, започват да се публикуват забранени до този момент художествени творби, исторически документи и др.

В същата 1986 година Горбачов за първи път използва термина "перестройка" за обозначаване на началото на промените в страната. Горбачов подчертава, че поставя знак на равенство между думите "перестройка" и революция".

Във външната политика Горбачов залага на отказ от конфронтация с държавите от капиталистическия лагер, издига като приоритет общочовешките ценности в международните отношения и държи курс на разоръжаване.

Взема решението за изтеглянето на руските войски от Афганистан, приключило през 1989 г. Същата година започва и изтеглянето на руските военни части от Източна Европа, като освен това СССР се отказва от контрола над държавите от социалистическия блок. Негова е заслугата за разпускането на Варшавския договор - социалистическият военен блок, в противовес на НАТО. През 1990 подписва договор с Германия за урегулиране на отношенията, вследствие на което става възможно обединението на ГДР с ФРГ. 

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

На 15 март 1990 г. е избран за президент на Съветския съюз.

На следващата година в Ново Огарьово, в обстановка на секретност, се провеждат преговорите с президентите на 9 от 15 съюзни републики в СССР, сред които Украинската и Беларуската, като се подписва споразумение за създаването на Съюз на суверенните държави.

Подписването е осуетено с опит за преврат, а в нощта на 18 срещу 19 август 1991, докато Горбачов е на почивка в Крим, група представители на висшето съветско ръководство сформира държавен комитет по извънредното положение. Горбачов е отстранен от власт, за да не бъде подписан новият договор между републиките, а в страната е въведено извънредно положение.

Опитът за пуч обаче претърпява неуспех след масови граждански протести, а заговорниците са арестувани. През 1991 г. Горбачов подписва независимостта на Литва, Латвия и Естония в качеството си на председател на Държавния съвет. След августовските събития същата година политическите му позиции обаче отслабват.

На 8 декември 1991 г. в Беловежката гора президентите на Русия и Украйна Борис Елцин и Леонид Кравчук заедно с лидера на Беларус Станислав Шушкевич, без съгласуване със съюзното ръководство, подписват споразумение, с което дефакто полагат началото на разпада на СССР. Горбачов е уведомен за подписването постфактум. На 25 декември 1991 в обръщение по телевизията Горбачов обявява, че се оттегля от поста начело на СССР.

От 1992 той оглавява Международния фонд за социално-икономически и политологични изследвания, а до 2017 заема президентския пост начело на основаната от него международна неправителствена екологична организация "Международен зелен кръст". През 1996 г. участва в изборите за президент на Руската федерация, но събира едва 0,51% от гласовете, а държавен глава става Борис Елцин.

През 1999 г. е един от инициаторите за създаването на Форум на лауреатите на Нобеловата награда за мир. Обществената му дейност продължава през годините, а самият той е носител на Нобел за мир от 1990 г.

Удостоен е с над 300 държавни и обществени награди, автор на десетки книги, голяма част от тях посветени на промените в Русия. На Запад го наричаха Горби, а в Русия го възприемаха противоречиво.

През 2004 г. получава "Грами" за озвучаването на музикалната приказка на Прокофиев "Петя и вълкът" заедно със София Лорен и Бил Клинтън. През 2009 г. записва диск с "Песни за Раиса", посветени на съпругата му, до която ще бъде погребан.

Театър на нациите, Москва

Световните лидери за делото на Горбачов

Силвио Берлускони нарече Михаил Горбачов "шампион по демокрация" и човекът, променил историята на ХХ век.

"Неговата проницателност и трезва мисъл особено много не достига в този сложен момент от международната политика", написа биившият премер на Италия в Туитър, съобщава "ТАСС".

"Михаил Горбачов изигра ключова роля за края на "студената война" и падането на "желязната завеса". Той отвори пътя към свободна Европа", заяви председателката на ЕС Урсула фон дер Лайен.

Владимир Путин дълбоко преживява смъртта на Михаил Горбачов, е съобщил пред агенцията неговият говорител Дмитрий Песков. Той уточни, че в сряда руският президент ще изпрати съболезнователната телеграма до близките.

Горбачов за отношенията на Русия със Запада:

"У мен се насажда впечатлението, че Западът, САЩ и Европа бяха щастливи, когато Русия беше паднала по очи. Но Русия не може да е паднала. Русия не бива да се задушава".

За новата "студена война":

"Сега само се чува за санкции към Русия от Америка, от ЕС. Нима съвсем си загубиха разсъдъка? Америка изобщо "се изгуби в джунглата" и нас натам тегли. А ако наречем нещата с истинските им имена, то тя вече ни въвлече в нова "студена война", опитвайки се открито да реализира своята генерална идея за триумфиране. А къде ще ни отведе всичко това?".

За опита за държавен преврат през август 1991 г.:

"Аз бях толкова убеден, че абсолютно всички въпроси могат да бъдат решени по демократичен път, че се отнесох. И проспах държавния преврат - пуч през 1991 г."

За разпада на СССР:

"Съветският съюз падна жертва на политически борби вътре, в самата страна. Ние видяхме, че държавата не може да се приспособи към нуждите на науката и технологиите, че не успя да проведе структурните реформи. В това беше основната причина. Втората причина се състоеше в това, че хората не бяха свободни, те не бяха щастливи".

Снимка: Getty Images/Guliver Photos