Иранската ракета, изстреляна в четвъртък, 30 декември, не е успяла да изведе в орбита трите устройства, които носеше, защото не е достигнала до необходимата скорост, заяви говорител на иранското министерство на отбраната пред държавната телевизия днес, съобщи Ройтерс.

Изстрелването на ракетата в момент, в който САЩ и Иран провеждат непреки разговори в Австрия в опит да спасят ядреното споразумение от 2015 г., предизвика критики от САЩ, Германия и Франция.

"За да може един товар да бъде изведен в орбита е нужно да достигне скорост над 7600 (метра в секунда). Ние достигнахме 7350", каза говорителят Ахмад Хосейни.

В четвъртък Хосейни не уточни дали устройствата са достигнали орбита, но намекна, че стартът е тест преди предстоящи опити за извеждане на сателити в орбита.

Иран, който има една от най-големите ракетни програми в Близкия Изток, претърпя няколко неуспеха през последните години в опитите си да изстреля сателити поради технически проблеми.

Вашингтон заяви, че е загрижен от разработването от страна на Иран на космически ракети, а германски дипломат каза, че Берлин е призовал Иран да спре да изпраща ракети в космоса, защото това нарушава резолюция на Съвета за сигурност на ООН.

Техеран отрича, че космическите му дейности са прикритие за разработване на балистична ракета или че са в нарушение на резолюция на ООН.

Реакцията на Париж

Франция заяви, че изпращането на три изследователски устройства в космоса е нарушение на правилата на ООН, а изстрелването е "още по-достойно за съжаление" в момент, в който ядрените разговори със световните сили отбелязват напредък. 

Франция осъжда изстрелване, което не съблюдава резолюция 2231 на Съвета за сигурност на ООН, съобщи френската дипломация, цитирана от АФП. Тези действия предизвикват още по-голямо съжаление, тъй като са осъществени в момент, когато отчитаме напредък в ядрените преговори във Виена, посочва френското външно министерство.

Поради голямата близост между технологиите, използвани за изстрелване в космоса и изстрелване на балистични ракети, това изстрелване допринася пряко за и без друго обезпокоителния напредък на Иран в програмата му за балистични ракети. Ролята на министерството на отбраната в това изстрелване свидетелства за тясна връзка между двете програми, отбеляза ден след изстрелването френското външно ведомство.

По-ранното заявление на Техеран

Иран заяви в четвъртък, че е изстрелял в космоса ракета, носеща три устройства за космически изследвания. Говорителят на иранското министерство на отбраната Ахмад Хосейни каза, че ракетата е "Симорг", известна още като "Финикс". Той посочи, че трите устройства са изведени на височина 470 километра. Той бе цитиран да казва, че "космическият център и носителят на спътници са се справили подобаващо". Хосейни каза, че това е "първоначално" изстрелване, което означава, че се очакват още.

Властите обаче запазиха мълчание по въпроса дали обектите са в орбита. Гражданската космическа програма на Иран претърпя поредица от неуспехи през последните години, сред които фатални пожари и експлозия на ракета при изстрелване.

Иранските балистични ракети

На 24 декември Иран изстреля балистични ракети, което също не беше съобразено с резолюция 2231. Документът приканва Техеран да не извършва дейности, свързани с балистични ракети, проектирани да могат да носят ядрено оръжие, посочи министерството.

Иранската програма за балистични ракети е източник на безпокойство у международната общност, се добавя в съобщението. В него се настоява Иран да зачита задълженията си, включително тези, свързани с трансфер на оръжие и чувствителни технологии.

Новото изстрелване беше извършено на фона на преговори за спасяване на споразумението от Виена, които след 5-месечно прекъсване бяха подновени в края на ноември. В тях участват Иран и пет световни сили: Франция, Великобритания, Германия, Русия и Китай.

Преговорите целят да върнат в споразумението САЩ, които се оттеглиха от него през 2018 г. и възстановиха санкциите срещу Иран. Вашингтон участва в преговорите непряко.

През последното десетилетие Иран изпрати няколко спътника в орбита, а през 2013 г. изпрати маймуна в космоса. Правителството насочи вниманието си към космическата програма от началото на мандата на президента Ебрахим Раиси. Върховният съвет по космоса на Иран заседава за пръв път от 11 години.