Руската избирателна комисия каза, че е открила несъответствия в списъка с подписи, подаден от бившия депутат в Държавната дума и единствен отявлен антивоенен кандидат за президент Борис Надеждин, предаде ТАСС.

За да бъде допуснат Надеждин до участие в изборите на 15-17 март, Централната избирателна комисия на Русия трябва да одобри подписите на 105 000 негови поддръжници от цяла Русия, които той внесе в сряда.

Избирателната комисия заседава днес и нейният заместник-председател Николай Булаев каза, че някои от внесените от кандидатите списъци с гласоподаватели съдържат имената на починали хора.

Според ТАСС резултатите от проверката на подписите, внесени от Надеждин и още един кандидат - Сергей Малинкович, ще бъдат представени в понеделник.

Наблюдателите не очакват 60-годишният Надеждин да спечели, дори ако му бъде позволено да участва в изборите, предвид дългогодишната доминация и контрол на Путин върху държавния апарат, коментира Ройтерс. Надеждин обаче се превърна в предпочитания кандидат за някои руснаци, които се противопоставят на войната на Москва в Украйна.

Представителят на политическа партия "Гражданска инициатива" и председател на фондация "Институт за регионални проекти и законодателство" изненада някои анализатори с "острата си критика" към т.нар. от Кремъл "специална военна операция" в Украйна, определяйки нахлуването на Русия в Украйна "фатална грешка". Надеждин заяви, че ако спечели, ще се опита да прекрати войната чрез преговори. Въпреки това той се придържа към "формулировката" за руската агресия на Кремъл.

След поредица от аварии на топлофикационната мрежа в цяла Русия по време на тазгодишната люта зима Надеждин каза по-рано този месец, че страната би могла да си позволи да харчи повече за благото на своите граждани, ако не наливаше толкова големи средства в армията.

Критиците на Кремъл твърдят, че на Надеждин, който е бил редовен гост в държавните телевизионни програми, обсъждащи войната, не би му било позволено да стигне толкова далеч в толкова строго контролирана политическа система без благословията на властите. Зависимост, която той отрича.

И все пак неговите изказвания за войната на Русия предизвикаха спекулации, че той може да е прекрачил границите на допустимото и че или ще му бъде забранено да се кандидатира по технически причини, или ще бъде принуден да напусне.

Говорейки в сряда, Надеждин даде знак, че е решен да се кандидатира.

"Ще бъде много трудно за ЦИК и властите да кажат: "Не забелязахме слона в стаята!", каза той, имайки предвид успеха си в събирането на необходимите подписи, които той достави в централата на ЦИК в Москва в картонени кутии.

В свое изказване от избирателната комисия Надеждин подчерта, че всички подписи са събрани в границите на Русия - в съответствие с правилата - и не включват тези, събрани в чужбина. Той също така каза, че кампанията му е изцяло финансирана от хилядите дарения от "обикновени хора".

Като кандидат, номиниран от политическа партия, Надеждин трябваше да събере 100 хил. подписа в най-малко 40 региона. Путин, който избра да се кандидатира като независим, а не като кандидат на управляващата партия "Единна Русия", се нуждаеше от 300 хил. подписа, но според поддръжниците му, си е осигурил над 3,5 милиона.

Документи за участие в президентските избори бяха подадени от 11 души, сред които и настоящият държавен глава на Руската федерация. След като в последните дни някои от кандидатите за президент се оттеглиха от напреварата, между Владимир Путин и следващия му мандат за момента остават седем опоненти. Това са блогърите Рада Руских и Анатолий Баташев и петима партийни кандидати - Леонид Слуцки (ЛДПР), Николай Харитонов (Комунистическа партия на Руската федерация), Владислав Даванков (Нови хора), Борис Надеждин (Гражданска инициатива) и Сергей Малинкович (Комунисти на Русия).